Haberler
Giriş Tarihi : 05-10-2021 17:43   Güncelleme : 05-10-2021 17:43

Kahraman'ın "Anayasa'nın İlk Dört Maddesi Değişsin" Çağrısına Tepkiler Büyüyor: İttifak Sonlanabilir

AKP'li eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Anayasa’nın ilk dört madde değişsin” çağrısı MHP ve AKP tarafından tepkiyle karşılaştı.

Kahraman'ın

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanvekili ve AKP'li eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Birlik Vakfı’nda düzenlenen “Yeni Anayasa ve Öze Dönüş” konferansında, “1924, 1961, 1982 anayasaları dindardı. Bütün bu anayasalarda din vardı. İçinde olduğumuz çevrenin dışındaymış gibi davranmak yanlıştır. Laiklik, 195 ülkenin 5’inde var. Diğerlerinde dine karşı bir oluş yok. Değişmez denilen maddeler anayasaya konulmamalı. Milletin isteği halinde değiştirilebilir” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet’tin haberine göre, AKP’li Kahraman’ın “Dindar anayasa yapalım, ilk dört madde değişebilir” sözleri Cumhur İttifakı kanadında tepkiyle karşılandı.

"AKP İle MHP İttifakı Sonlanabilir"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıkladığı ve 100 maddeden oluşan yeni anayasa çalışmasında “ilk dört maddenin değiştirilemeyeceğinin” belirtilirken, AKP’nin çalışmasında da “ilk dört madde ile ilgili en küçük bir revizyonun bile MHP tarafından asla kabul edilmeyeceği”, bu durumun “AKP ile MHP ittifakının sonlanması anlamına geleceği” belirtiliyor.

"Toplumsal Uzlaşı Çağrısı"

AKP kanadında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TBMM’nin açılışında yaptığı konuşmaya dikkat çekilerek şu değerlendirme yapılıyor:

“AKP toplumu ayrıştıran değil, uzlaştıran bir anayasa çalışmasının altına imza atmayı hedefliyor. Cumhurbaşkanımız da sürekli ‘toplumsal uzlaşı’ vurgusunu yapıyor. Ancak gerek anayasanın ‘dinsel temelde yapılması gerektiğini’ söylemek gerekse anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilmesi ya da revizyonu için atılacak en ufak bir adım toplumsal uzlaşıyı değil, ‘toplumsal çatışmayı’ beraberinde getirir. Bizim hazırladığımız anayasa çalışması, MHP’nin çalışmasıyla uyumlu olacak. Kahraman’ın kendi görüşü, partiyi bağlamaz.”