Haberler
Giriş Tarihi : 15-05-2021 17:36   Güncelleme : 15-05-2021 17:36

Kahvecilerden Erdoğan'a: 14 Aydır Açız, Biz Nasıl Helal Edelim?

Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın helallik istemesine tepki gösterdi.

Kahvecilerden Erdoğan'a: 14 Aydır Açız, Biz Nasıl Helal Edelim?

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz" sözlerine gelen tepkiler büyüyor.

"Tam kapanma' dediler ama tam kapanma değildi. Ne yazık ki kahveci esnafı, tüm esnaf ve zanaatkar son derece perişan oldu. Bu ikinci Ramazan Bayramı'nda 14 aydır kapalı olan kahveci esnafı ve tüm esnaf ve zanaatkar çok mağdur oldu" diyen Ankara Kahveciler ve Esnaf Odası Başkanı İsa Güven, hükümetin "tam kapanma" olarak adlandırdığı yasakları koyan genelgenin 17 Mayıs'ta sona erdiğini vurgulayarak, "Göndermiş olduğunuz genelge, Pazar günü 17:00'de sona eriyor. Bizim kahvehaneler, eğlence sektörü, kafeler açılacak mı, açılmayacak mı? Ben oda başkanıyım, bilmiyoruz. Ne yazık ki federasyon başkanı bilmiyor. TESK başkanı bilmiyor, halkımız bilmiyor. Son derece yanlış genelgelerle bizi de, kendinizi de mağdur ediyorsunuz" şeklinde konuştu.

Artık işletmelerin açılması gerektiğini belirten Güven, hükümetin esnafa destek vermemesini eleştirerek "500 TL'de kira yardımı yaptınız. Onu da bayramdan önce bile yatırmadınız. Bu kahveci esnafı, acaba bayramda evine şeker alabildi mi, çocuğuna harçlık verebildi mi? Bu bayramımız bizim buruk geçti. Sayın Cumhurbaşkanım, artık bıçak kemiğe dayandı, bizim kahvehaneleri açın. Evimize ekmek parası götürelim" dedi.

Erdoğan'ın helallik istemesine isyan eden Güven, "Mağdur olan esnaftan helallik istiyorsunuz. Biz nasıl helal edelim, açız, 14 aydır perişanız. Neden bizim sesimizi duymadınız. 14 aydır Ankara'nın göbeğinde bir sivil toplum örgütü başkanı İsa Güven konuşuyor. Hadi siz duymadınız da, sizin il başkanınız da mı duymadı? Milletvekilleriniz de mi duymadı? Külliyedeki insanlar da mı bizi duymadı? Yazıktır, günahtır. Bizden helallik istiyorsunuz. Bu esnaf ve zanaatkar size 19 sene oy verdi, ama ne yazık ki 14 ay bizi idare edemediniz, haklarımızı helal etmiyoruz" ifadelerini kullandı.