Haberler
Giriş Tarihi : 11-09-2021 17:37   Güncelleme : 11-09-2021 17:37

Kamalak "Erdoğan 2023'te aday olamaz"

Eski Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak 2023'te yapılacak seçimde Erdoğan'ın anayasaya göre aday olamayacağını söyledi.

Kamalak

Eski Saadet Partisi Genel Başkanı ve Anayasa Profesörü Mustafa Kamalak 2023 seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kamalak Erdoğan'ın adaylığı konusunda "Eğer gerçekten seçimler 2023'te, vaktinde yapılacak olursa Tayyip Bey anayasaya göre aday olamaz. Meclis erken seçime karar verirse o zaman Sayın Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Başka yolu yok." ifadelerini kullandı.

Tv5'te yayınlanan Kulis Ankara programına katılan Kamalak hükümet sistemi ve gelecek seçim ve Erdoğan'ın adaylığı hakkında açıklamalarda bulundu. Kamalak "Eğer gerçekten seçimler 2023'te vaktinde yapılacak olursa Tayyip Bey aday olamaz anayasaya göre. Şüphesiz. Çünkü Anayasanın 101. Maddesinin 2. Fıkrası gayet açık: Cumhurbaşkanı'nın görev süresi 5 yıldır. Bir kimse en fazla 2 defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Bunun bir istisnası var o da 116. Maddenin 3.Fıkrası... Orada da deniyor ki; Cumhurbaşkanı'nın ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. Eğer 2023'e kalmadan, vaktinden önce Meclis erken seçime karar verirse o zaman, Anayasanın 116. Maddenin 3. Fıkrasına göre, Sayın Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olabilir. Başka yolu yok." ifadelerini kullandı.

Yeni Anayasa hakkında da açıklama yapan Kamalak "Şimdi Sayın Cumhurbaşkanımız anayasayla ilgili olarak iki ön şart koyuyor. Bir, 'Anayasanın değiştirilemez maddelerine dokunulamayacaktır, kırmızı çizgimiz.' Kabul, sonra? 'Başkanlık Sistemi de kırmızı çizgimiz,' diyor. Aslında kırmızı çizgi olan Sayın Cumhurbaşkanı açısından burada kanaatimce, Başkanlık Sistemi'dir. Anayasanın ilk 3 maddesinde teminat altına alınmış olan, değiştirilmesi dahi yasaklanmış bulunan maddelerle kimsenin ilgilendiği yok aslında. Asıl itibariyle burada en şart, Başkanlık Sistemi'dir. Ona dokunulmayacak" dedi.