Haberler
Giriş Tarihi : 13-04-2021 00:50   Güncelleme : 13-04-2021 00:50

Kanada'dan "Karabağ" Yaptırımı: Türkiye'ye Askerî İhracat İzinleri Tamamen İptal Edildi

Kanada Hükûmeti, Kanada teknolojisinin Azerbaycan'ın Vatan Muharebesi sırasında Karabağ'da işgalci Ermenilere karşı kullanılmasını gerekçe göstererek geçen yıl dondurduğu "Türkiye'ye yönelik askerî ihracat izinlerini" tamamen iptal ettiğini duyurdu.

Kanada'dan

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, Türkiye'nin ürettiği insansız hava araçlarının (İHA) Dağlık Karabağ'daki Vatan Muharebesi sırasında Azerbaycan ordusu tarafından işgalci Ermenistan'a karşı kullanıldığının tespit edilmesi üzerine bugün söz konusu teknolojinin Türkiye'ye ihracat izninin iptal edildiğini duyurdu. İhracat izni, geçen yılın Ekim'inde askıya alınmıştı.

Konuya ilişkin bir açıklama yayımlayan Garneau, "Teknolojinin bu şekilde kullanımı Kanada'nın dış politikasıyla da Türkiye'nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır" dedi.

Çavuşoğlu 'Rahatsızlığı İletti', Kanada Tamamen İptal Etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Kanada'yı dondurulan izinleri yeniden vermeye davet etmişti. Kanadalı mevkidaşı Garnau ile görüşen Çavuşoğlu, ihracat kısıtlamaları konusunda Kanada'nın tutumundan duyulan rahatsızlığı ileterek bu durumun gözden geçirilmesini istemişti. Görüşmenin ardından Kanada, dondurulmuş olan ihracat izinlerini bütünüyle iptal etti.

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, "NATO müttefiklerimizin yapıcı olmayan, ikili ilişkilerimizin kötü etkilenmesine ve ittifak dayanışmasının zarar görmesine yol açacak adımlardan kaçınmalarını bekleriz" ifadeleri kullanıldı.

Kanadalı L3Harris Wescam şirketi, Türkiye'ye İHA'larda kullanılan görüntüleme ve hedef alma sistemlerini satıyordu. Kanada, emperyalistlerin savaş ağası Halife Hafter'i büyük zarara uğratan Türk SİHA'larının Libya'da da kullanılmasını, Birleşmiş Milletlerin Libya'ya yönelik aldığı silah ambargosu kararını ihlal ettiğinden yakınmıştı..

Kanada, daha önce de Türkiye'nin Suriye'deki operasyonları sebebiyle 2019'un Ekim'inde ihracat izinlerini askıya almış; 2020'nin Mayıs'ında ise bu izinler yeniden verilmişti.