Haberler
Giriş Tarihi : 26-02-2021 12:53   Güncelleme : 26-02-2021 12:53

Kanser Hastalarına Kanser İlacı Yerine Vitamin ve Ağrı Kesici Verdiler

Aralarında doktor ve eczacıların da olduğu çetenin kanser ilacı yerine hastalara ağrı kesici ve vitamin verip kanser ilaçlarını sattığı ortaya çıktı.

Kanser Hastalarına Kanser İlacı Yerine Vitamin ve Ağrı Kesici Verdiler

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, 19 Şubat’ta Adana merkezli İstanbul, Bursa, Ankara, Kayseri, Antalya, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır, Şırnak ve Van'da aralarında 4 doktor, 9 eczacı, 2 biyolog, 13 eczane ile ilaç firması çalışanlarının da bulunduğu 46 kişiye yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 46 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlıların, Suriye uyruklu kişiler adına muayene edilmeden reçeteler düzenlendiği, hastanelerde hastalar için kullanılması gereken kanser ve organ nakli ilaçlarının kullanılmış gibi gösterilip Azerbaycan, Suriye, İran ve Irak'a gönderildiği, yeşil reçeteye tabi uyuşturucu içerikli ilaçların reçetesiz satılarak uyuşturucu ticareti yaptığı öne sürülmüştü.

Polis soruşturma kapsamında Bursa’dan İstanbul’a kargo ile gönderilen 450 bin lira değerinde kanser ilacı ele geçirdi. Polis, Sağlık Bakanlığı ile yaptığı çalışmada bu ilaçların Bursa’daki özel bir hastaneye ait olduğunu belirledi. Hastanede görevli biyologlar İ.E. ile V.T’nin kanser tedavisi gören hastaların serumlarına nakletmeleri gereken kanser ilaçlarını kullanmayıp sattıkları bilgisine ulaşıldı. Ayrıca zanlıların hastalara kanser ilacı yerine ağrı kesici ve vitamin ilacı verdiği, kanser ilaçlarını ise dolaplarında sakladığı öne sürüldü. Hastaneye yapılan baskında bu iki biyoloğun dolabında stoklanmış halde 50 kanser ilacı ele geçirildi.

12 Milyon 523 Bin 111 Lira Kazandılar

 

Şüphelilerin adreslerinde, ruhsatsız tabanca, 3 av tüfeği, kuru sıkı tabanca, 223 mermi, 36 bin 240 dolar, 230 avro, 17 bin 950 lira, çok sayıda ilaç, Suriye uyruklu kişilere ait kimlik fotokopileri ile dijital materyaller ele geçirildi. Ayrıca, şüphelilerin 12 milyon 523 bin 111 lira haksız kazanç temin ettikleri ileri sürüldü.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 46 zanlıdan 9’u savcılık talimatıyla serbest bırakıldı, 37’si "Nitelikli dolandırıcılık", "Rüşvet" "Resmi belgede sahtecilik" ve "Kamunun zarara uğratılması" suçlamasıyla adliyeye sevk edildi.

Savcılıkça sorgulanan şüphelilerden 1’i daha serbest bırakıldı, nöbetçi mahkemeye çıkarılan biyologlar İ.E, V.T, doktorlar Z.K, M.D, İ.K, eczacılar M.N.Ö, Ş.E ve Y.Ç. ile C.E, M.K, N.O, M.Ö, E.Z, İ.S, Y.Ü, A.A, K.E. ve İran uyruklu N.K. tutuklandı. 18 zanlı ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Zehir Zıkkım Olsun, Zıkkımın Kökünü Ye

Gözaltına alınan bir eczacının, bir doktora komisyon olarak anlaştığı rüşveti yollarken havalenin açıklama kısmına, “Zehir zıkkım olsun”, “Zıkkımın kökünü ye” yazdığı ortaya çıktı.