Haberler
Giriş Tarihi : 13-11-2020 11:55   Güncelleme : 13-11-2020 11:55

Kanuni Sondaj Gemisi Karadeniz'e Açıldı

İstanbul’da demirli bulunan Kanuni sondaj gemisi, Karadeniz’de doğalgaz arama faaliyetleri için İstanbul’da düzenlenen törenle denize açıldı.

Kanuni Sondaj Gemisi Karadeniz'e Açıldı

Karadeniz’de doğalgaz arama çalışmalarına katılacak Kanuni sondaj gemisi İstanbul’da düzenlenen törenle denize açıldı. Törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de katıldı.

Bakan Dönmez, Haydarpaşa Limanı’nda düzenlenen törende şöyle konuştu:

"Fatih, Tuna-1'den sonra Sakarya Gaz Sahası'ndaki Türkali-1'de yeni sondajına başladı ve şu an itibarıyla 2 bin 600 metreye kadar indik. Yavuz, Selçuklu-1'de sondajı 6 bin metrede tamamladı, ümit verici sonuçlar aldık ve bu bölgenin yakınlarında yeni sondajlarımız olacak."

Ayrıca Kanuni'nin kulesinin, geminin 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün altından geçmesi için kesilirken 227 metre uzunluğunda ve 114 metre yüksekliğinde olan geminin kulesinin montajının Karadeniz’de ki görevi öncesi yapılacağı öğrenildi. Kasım ayının sonunda ilk Karadeniz sondajına başlaması planlanan altıncı nesil geminin 3 bin metre derinlikte çalışma yapabildiği vurgulandı. Kanuni sondaj gemisinin kule kesim ve yeniden monte işlemlerinin maliyeti ise belirsizliğini koruyor.