Haberler
Giriş Tarihi : 16-07-2021 16:09   Güncelleme : 16-07-2021 16:09

Kargo Takip Numarasını Öğrenen Dolandırıcılar 27 Bin 500 TL'lik Bilgisayarı Çaldı

İnternet üzerinden satış yapmak isteyen bir kişi, kargo takip numarasını verdiği alıcı tarafından dolandırıldı.

Kargo Takip Numarasını Öğrenen Dolandırıcılar 27 Bin 500 TL'lik Bilgisayarı Çaldı

İstanbul'da yaşayan Övgühan Ö. isimli öğrenci 27 bin 500 TL'lik bilgisayarını satışa çıkardı. Satılık ilanını gören Musa K. isimli bir kişi bilgisayarı almak istediğini söyleyerek bilgisayarın Erzurum'a gönderilmesini istedi. Övgühan Ö.'de teklifi kabul etti ancak bilgisayarı önce arkadaşına göndereceğini alışverişin sonra gerçekleştirileceğini söyledi.

Alışveriş konusunda anlaşan Musa K., Övgühan Ö.'den kargo takip numarasını istedi. Durumdan şüphelenmeyen Övgühan Ö. takip numarasını verdi. 

Takip Numarasıyla Bilgisayarı Aldı

Musa K. ismini kullanan kişi kargo şubesine giderek takip numarasını verip bilgisayarı aldı. Övgühan Ö.'nün arkadaşı beklediği bilgisayar gelmeyince kargo şubesine gitti. Şubeye gidince bilgisayarın Musa K. tarafından teslim alındığını öğrenen kişi, durumu arkadaşı Övgühan Ö.'ye bildirdi.

Dolandırılan Övgühan Ö., gerçek adının Musa K. olmadığını öğrendiği kişi ve kargo şubesi hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Olayın Dolandırıcılık ve İhmal Boyutu Var

Avukat Volkan Kılıç, 27 bin 500 liralık ürünün sadece takip numarasını söyleyen kişiye sorgusuz suailsiz teslim edilmesine tepki göstererek, “Muhatap kişinin adı ve soyadı yazılı olduğu halde şube personeli kapıdan giren bir kişiye paket teslimi yapamaz. Burada dikkatlice kimlik bilgilerini karşılaştırması gerekiyor. Kargo firması için görevi kötüye kullanma, teslim aldığını iddia ettiği kişi için ise sebepsiz zenginleşme ve dolandırıcılık durumu var. Mağdur olan satıcı kargo şubesinden zararının giderilmesini talep edecektir. Firma da bunu gidermek zorunda. Çünkü artık paket onun zimmetinde” dedi.

İşin içinde hem ihmal hem de dolandırıcılık olduğunu belirten Avukat Kılıç, “Bilgisayarı satın almak isteyen ve daha sonra şubeden yasal olmayan şekilde paketi teslim alan kişi şu an telefonlarımıza dahi çıkmıyor. Burada ciddi bir dolandırıcılık olayı var. Aynı şekilde çok sayıda satıcı mağdur edilmiş. İzlenen taktik de bu olayda yaşandığı gibi. Sizden ürünü satın almak istediklerini belirtip bir şekilde kargo takip numarasını alıyorlar ve ürünü ele geçirip kayboluyorlar. Bu kişi hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Ama tüketicilerin internetten ürün satarken bu olaylara dikkat etmesini öneriyoruz” şeklinde konuştu.