Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 06-11-2020 20:36   Güncelleme : 06-11-2020 20:36

Kaşgar'da Turistlere Tahsis Edilen Camiden Çin Gerçeğini Gözler Önüne Seren Görüntüler

Kaşgar'da, Çin'in daha önce Japonya'da hazırlanan bir rapora da yansıyan camileri kapatıp turistlere tahsis ettiği yönündeki iddiaları somut olarak gözler önüne seren görüntüler kaydedildi.

Kaşgar'da Turistlere Tahsis Edilen Camiden Çin Gerçeğini Gözler Önüne Seren Görüntüler

Doğu Türkistan'da işgalci konumunda bulunan Çin Halk Cumhuriyeti'nin bölge Türklüğünü tabi tuttuğu sistematik soykırımın bir diğer yüzü olan kültürel soykırım, Kaşgar'daki bir camide kaydedilen görüntülerle bir kez daha belgelendi.

Özellikle diaspora mensubu Uygurların yoğun olarak kullandığı sosyal medya platformu TikTok üzerinden yayılan ve Kaşgar'daki bir camiye ait olduğu kaydedilen görüntülerde Türklerin inançlarını ayaklar altına alarak ibadethanelerinin kapatılarak turistlere tahsis edildiği, caminin ortasında kurulan yemek sofrasının etrafında insanların müzik eşliğinde dans ettiği görülüyor.

Daha önce Japonya'da yayın yapan Asahi Shimbun gazetesinde yer alan bir haberde Kaşgar'da camilerin kapatılıp kubbelerinin kaldırıldığı ve kafeye dönüştürüldüğü bilgileri yer almıştı. Ayrıca turistlere hizmet veren bu kafelerin Çinli işletmecilere tahsis edildiği kaydedilmişti.