Haberler
Giriş Tarihi : 02-12-2020 15:22   Güncelleme : 02-12-2020 15:22

Katar'a Banka ve Borsa'nın Ardından 'Şampiyon At Spermi' Satıldı

TBMM KİT Komisyonu'nda Katar'a yapılan sperma satışı tartışılırken CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece'ye ihaleyi sordu.

Katar'a Banka ve Borsa'nın Ardından 'Şampiyon At Spermi' Satıldı

Türkiye'den Tamerinoğlu, Turbo ve Ayabakan adlı aygırların toplam 60 doz dondurulmuş sperması Katar'a satıldı. TBMM KİT Komisyonu'nda sperma satışı tartışıldı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece'ye sperma satışlarını sordu ve "İhale yapıldı mı, her bir doz kaça satıldı" diye sordu.

Sözcü'de yer alan habere göre, Genel Müdür sperma üretilip satıldığını belirtti ancak fiyat açıklamadı.

Deniz Yavuzyılmaz, “TİGEM'in sahibi olduğu safkan Arap atlarından Turbo'dan 30 doz, Tamerinoğlu ve Ayabakan'dan 15'er dondurulmuş aygır sperması Katar'a satıldı. Katar adı geçince sormak gerekiyor: Bu konuda ihale yapıldı mı? Yapıldıysa bu ihaleye hangi ülkelerden hangi şirketler girdi, ne fiyat verildi. Spermaları satılan Turbo, 2009'da, Ayabakan ise 2008’de Dünya Arap Atı Organizasyonu’nca yılın en iyi atları seçilmişti” dedi.

Yarış Dergisi sitesinde yer alan habere göre ise Turnoil Savunma Danışmanlık ve Lojistik A.Ş., Turbo'dan alınan 30 dozluk spermayı Katar'da bulunan Al Galayel Equine Center'a 1 milyon 500 bin liraya sattı.