Haberler
Giriş Tarihi : 23-03-2021 16:06   Güncelleme : 23-03-2021 16:06

Katledilen Akademisyen Ceren Damar'ı Karalamaya Çalışan Avukat Vahit Bıçak'a 708 TL Para Cezası

Ceren Damar'ı öldüren Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak'a tepki çeken sosyal medya paylaşımları nedeniyle Ankara Barosu tarafından para cezası kesildi.

Katledilen Akademisyen Ceren Damar'ı Karalamaya Çalışan Avukat Vahit Bıçak'a 708 TL Para Cezası

Çankaya Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019'da üniversite yerleşkesindeki odasında öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından tabancayla vurulduktan sonra bıçaklanarak öldürülmüş, ölümünden sonra iğrenç suçlamalara konu edilmişti.

Hasan İsmail Hikmet tarafından canice katledilen akademisyenin cinayet davasında Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak, gerçekleşmesi mümkün olmayan olaylar anlatmış, cezayı hafifletici sebepler aramıştı.

Ankara Barosu Hukuk Müşavirliği, Kocaeli Barosu Başkanlığı ve avukat Doğan Erkan'ın şikâyeti üzerine başlatılan disiplin soruşturması kapsamında Bıçak’tan savunma istenildi.

'708 TL' Ceza

Ankara Barosu Disiplin Kurulu, akademisyen Ceren Damar cinayeti davasında sanık avukatlığını yapan Vahit Bıçak’ın davaya ilişkin sosyal medya paylaşımları nedeniyle başlattığı disiplin kovuşturmasını tamamlayarak, kendisine 708 TL para cezası verilmesine karar verdi. Kararda, Bıçak’ın kullandığı üslubun avukatlık vakar ve onuruna yakışır biçimde olmadığı belirtildi.

Kararın gerekçesinde, şöyle denildi:

“Bu paylaşımların bir çoğunda devam eden bir yargılama ile ilgili, doğruluğu sabit olmayan hususlarda olumsuz kamuoyu oluşturma saikiyle, bazı paylaşımlarında ise yaptığı işi ön plana çıkaracak, ün kazanma ve iş sağlama amaçlı hareket ettiği, bir bütün olarak değerlendirildiğinde yalnızca iddia ve savunmanın hukuki yönü ile ilgili olma, taraflar arasındaki anlaşmazlığın doğurduğu, düşmanlıkların dışına kalma ilkelerine aykırı davrandığı, bir bütün olarak kullandığı üslubun avukatlık vakar ve onuruna yakışır biçimde olmadığı görülmekle, şikayet edilen avukatın mesleğin itibarını zedeleyecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınma, saygı ve güvene yakışır biçimde davranma yükümlülükleri ile Avukatlık Kanunu, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları ve TBB Reklam yasağı yönetmeliğinin ilgili maddelerinden düzenlenen ilke ve esasları ihlal ettiği sonuç ve kanaatine varılmıştır”

Kararın ardından canavarca hisle öldürülen Ceren Damar'ın adını lekelemek için onlarca yalan söyleyen ve cinayeti meşrulaştırmaya çalışan avukata verilen ceza 'caydırıcı' olmamanın yanı sıra tüm avukatları suça teşkil edecek boyuttayken, hukuk sisteminin ne zaman 'hak edene gerçek ceza' vereceği merak konusu oldu.