Haberler
Giriş Tarihi : 29-03-2021 19:04   Güncelleme : 29-03-2021 19:19

Kaz Dağları'nda Altın Arayan Kanadalı Şirketin Müdürü: Cevherin Her Türlü Hakkı Bizde

Kaz Dağları'nda 350 bini aşkın ağacı katlederek altın arayan Alamos Gold’un yerli iştiraki Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk açıklamalarda bulundu.

Kaz Dağları'nda Altın Arayan Kanadalı Şirketin Müdürü: Cevherin Her Türlü Hakkı Bizde

Kaz Dağları’nda yaklaşık 350 bin ağacı katleden Alamos Gold’un yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik Genel Müdürü Ahmet Şentürk, Kaz Dağları’nda çevre hakları savunucularının mücadeleleri sonucu durdurulan altın madenlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

DW Türkçe’ye konuşan Şentürk, “Türkiye maden açısından zengin bir ülke biz Kirazlı’da yıllık 3-4 ton, Ağrı Dağı projelerinden de 4-5 ton altın üretmeyi hedefliyoruz. Tüm projelerimiz devreye girince Türkiye’nin altın üretim kapasitesini yüzde 20-25 artırmayı planlıyoruz” dedi.

Bölgede binlerce ağacın kesilmesine ve siyanür dökülmesine ilişkin de açıklamalarda bulunan Şentürk, “Bir ülke bir kimyasal bileşikle bu kadar problem yaşar mı? Bizim orada siyanür kullanacağımız doğru, siyanürün öldürücü olduğu da doğru ancak bizim aklımız var o zaman siyanür içmeyelim” dedi.

Şirketin bölgede kararlı olduğunu ifade eden Ahmet Şentürk, “400 gün beklediler bir gün bile oradaki otoritelere bunları buradan kaldırın demedik. Biz sabırlı adamlarız bizim madenlerimiz 30 milyon yıl bekledi, biz 30 yıldır bekliyoruz, 3-5 ay daha bekleriz sorun değil” şeklinde konuştu.

Şentürk, çıkarılan altınların yüzde sadece yüzde 10’unun Türkiye’nin kasasına gideceğini belirterek, “Türkiye’de üretilen altınların birinci alım önceliği Merkez Bankasındadır. Altını çıkartma maliyetimizin yüzde 70’i Türkiye tarafından karşılanacak. Geri kalan kâr ise şirketin kasasına gidecek” dedi.

Hükumetten gerekli izinleri aldıklarını ve işletmeyi uzun süre sürdüreceklerini vurgulayan Şentrürk “Türkiye Cumhuriyeti’nin otoriterlerinden izinler alındı. 2019 yılı itibariyle izinlerin tamamı verildi. Projemizin hiçbir problemi yok. 60 yıllık ruhsat hakkımız yok. Cevherin her türlü hakkı bizde. Biz sabırlıyız. Türkiye Cumhuriyeti devleti hakkımızı verecek. Yer altı kaynağı var. Yapacağımız madencilik belli” dedi.