Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 06-10-2021 16:47   Güncelleme : 06-10-2021 16:47

Kazak Polisi Soykırımı Protesto Eden Uygurları Tutukladı

Kazak polisi, Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırımına karşı çıkan tamamı kadın 8 protestocuyu tutukladı.

Kazak Polisi Soykırımı Protesto Eden Uygurları Tutukladı

RFE'nin haberine göre 1 Ekim'de gerçekleştirilen protestoda, Çin'in Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türklerini kapatarak sistematik olarak işkencelere tabi tuttuğu toplama kampları protesto edildi.

Göstericiler Kazak hükümetinin de Çin'in mezalimine maruz kalan Kazak Türkleri konusunda daha çok çaba göstermesini istedi.

Ancak Çin'e en çok borçlu olan 10 dünya hükümetinden biri olan ve Çin'in Türkistan'da en çok yatırım yaptığı ülke olan Kazakistan, Çin karşısında oldukça sessiz.

1 Ekim'de Kazakistan'ın başkenti Almatı'da gerçekleştirilen gösterilere katılan 8 kadını gözaltına alan Kazak polisi, 65 yaşındaki protestocu Halide Agithan'ı ekip aracına bindirmek istediği sırada Agithan yere düşerek başını yere çarptı ve yaralandı.

Kazak polisi soykırım karşıtı 8 Türk kadınını karga tutumba gözaltına aldı.

Uygur Soykırımı

Çin'in işgalci olarak bulunduğu Doğu Türkistan'da 2014'ten bu yana sürdürdüğü Uygur Soykırımı, Hollanda, İngiltere, Kanada, ABD gibi birçok ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre 1 ile 3 milyon Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türkü toplama kamplarında tutuluyor ve bu kamplarda tutulan esirler sistematik olarak işkence, tecavüz ve köleleştirmeye tabi tutuluyor.

Bunun yanında Uygur Türklerini hedef alan sistematik soykırımı durdurmasına yönelik çağrılara "radikal İslamcı terörizmle mücadele ettikleri" iddiasıyla yanıt veren ÇKP, terör örgütü Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesi halinde kurulacak olan hükümeti tanıyacağını açıkladı. Bu durumda Çin, terör örgütü Taliban'ın kuracağı sözde hükümeti tanıyan ilk ülke olacak.

Soykırımın tanıklarında biri olan -gerçek ismi açıklanmayan- eski Çin polisi Jiang, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada toplama kamplarına "terör" suçlamasıyla masum, sıradan Türklerin nasıl kapatıldığını ve ne tür şiddetlere maruz kaldıklarını bir bir anlatmıştı.