Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 15-09-2020 16:28   Güncelleme : 15-09-2020 16:54

Kazakistan Türk İş İnsanlarına Yatırım Çağrısı Yaptı

Kazakistan, Türk iş insanlarını yatırıma davet etti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in açıklamasında, ulusa sesleniş konuşmasında ilan ettiği projelerin Türk iş insanlarının Kazakistan'a yatırım yapmasına olanak sağladığını belirtti.

Kazakistan Türk İş İnsanlarına Yatırım Çağrısı Yaptı

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl haziran ayında yapılan seçimleri kazanarak ülkenin ikinci cumhurbaşkanı olan Tokayev'in önceliğinin halkının refah seviyesini yükseltmek olduğu belirtildi.

Tokayev’in 1 Eylül'de yaptığı açıklamada, "Yeni Bir Gerçek Karşısında Kazakistan: Eylem Zamanı" başlığını taşıyan ulusa sesleniş konuşmasında ilan ettiği projelerin Türk iş insanlarının Kazakistan’a yatırım yapmasına olanak sağladığı aktarılarak "Ulusa seslenişte zikredilen alanların hepsinde Türkiye’nin tecrübesi vardır. Dolayısıyla Türk iş adamları bu olanakları değerlendirebilir" ifadesi kullanıldı.

Ayrıca açıklamada, Kazakistan'da 2025 yılına kadar 24 bin kilometrelik yol ve 20 yeni hastanenin inşasının planlandığı, Türk inşaat ve sağlık sektörü şirketleri için büyük fırsatlar olduğu aktarıldı.