Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 28-02-2021 00:00   Güncelleme : 28-02-2021 23:34

Kazakistan'da Saka Dönemi'ne Ait Tarihî Eserler Bulundu

Kazakistan'ın Almatı şehrinde, milattan önce 5. yüzyıla ait bine yakın eser bulundu.

Kazakistan'da Saka Dönemi'ne Ait Tarihî Eserler Bulundu

Saka Dönemi'ne ışık tutan eserler, Kazakistan’ın Milli Müzesinde sergileniyor.

Kırım Haber Ajansı'nın (QHA) haberine göre, Kazakistan Milli Müzesi ve Kore Milli Araştırma Enstitüsü tarafından 3 yıldır süren arkeolojik çalışmalar sonucu, Kazakistan’ın Almatı bölgesinde Saka Dönemi'ne ait Katartöbe Mezarlığı'nda bine yakın tarihî eser ortaya çıkarıldı. Burada bulunan bütün tarihî eserler, Kazakistan Ulusal Müze Vakfına devredildi. Bahsi geçen tarihî eserler, başkent Nur-Sultan’daki Milli Müzede sergileniyor. Sergilenen ve dikkat çeken eserler arasındaki Saka Dönemi'nin soylu temsilcisinin büstününün yanı sıra altın küpeler, altın süs eşyaları ile bronz aynalar, demir bıçaklar ve kemik ok uçları yer alıyor.

Kazakistan Milli Müze Müdürü Arystanbek Muhamediulu, arkeolojik çalışmaların 3 yıl boyunca Katartöbe Mezarlığı'nda yürütüldüğünü bildirdi. Muhamediulu, mezarlıklardaki araştırmalarına devam ettiklerini belirterek “Ayrıca o mezarlıklarla birlikte Saka Dönemi'ne ait altınların yapıldığı yerleri araştırma konusunu da ele alıyoruz. ‘Hayvan’ tarzında yapılan altın eserler, seramik sürahiler, kılıçlar ve mızrakların yüksek kalitede yapıldığını biliyoruz. Ama bu eserlerin o zamanda nasıl ve nerede yapıldığını bilmiyoruz. Ayrıca altın elbiseli adamların yanında bulunan eserlerde eski Türk yazıları var. Özellikle onları da araştırmamız gerekiyor” bilgisini verdi.

"BİRAZ MOĞOL BİRAZ AVRUPALI"

Arkeolog Arhat Kayırmagambetov ise arkeolojik çalışmalar sırasında bulunan iskelet üzerinde yaptıkları antropolojik araştırmalar hakkında şu bilgileri aktardı:

“Bulunan iskeletin yüz hatlarının biraz Moğol, biraz Avrupalılara benzediği ortaya çıktı. Ayrıca bir ilginç detay daha var. O dönemde yaşayan insanların genelde et, süt ve az miktarda buğday ile beslendikleri tespit edildi.”

SAKA MEZARLARI İLK KEZ 1988’DE BULUNMUŞTU

Almatı bölgesindeki Saka Dönemi'ne ait eski mezarlıkların ilk kez 1988'de okul öğrencileri tarafından tesadüfen bulunduğu söyleniyor.