Haberler
Giriş Tarihi : 11-07-2021 21:28   Güncelleme : 11-07-2021 21:53

Kemal Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı Her Şeye Maydanoz Olmaz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Edirne'de muhtarlarla buluştu.

Kemal Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı Her Şeye Maydanoz Olmaz

Edirne'de muhtarlara konuşan Kemal Kılıçdaroğlu "Bir ülkede demokrasi istiyorsak demokrasiyi kökleştirmemiz lazım. Coğrafyanın her yerinde demokrasi olmalı.  Demokrasi bizim için vazgeçilmez bir temel unsur olmalı. Gerçek anlamda muhtarlık olmazsa demokrasi olmaz.Çünkü bu topraklarda yapılan ilk seçim bir muhtarlık seçimidir. Muhtarlığın bu topraklardaki tarihi çok eski ve köklüdür.  Muhtarlığa gerekli önemi vermedik.

Muhtarlar için bir kanun teklifi hazırladık. Her muhtarlığın ayrı bir bütçesinin olması lazım. Sizin bulunduğunuz mahallede vatandaşlar Emlak Vergisi ödemiyor mu, ödüyor. Belediye alıyor o parayı. Yüzde 1’i muhtarlık bütçesi olarak ayırsa ne olur, hiçbir şey olmaz. Muhtarlık bütçesi demek aynı zamanda o bütçenin harcanırken denetlenmesi anlamına gelir. Kaynakları adaletli bölüşeceğiz. 

Sosyal yardım dağıtırlırken neden hiç mahalle muhtarından görüş alınmaz?  Muhtarın bir parti kimliği yok. Mahallenin fakirini, zenginini en iyi muhtar bilir. Sosyal yardımlar muhtarlar aracılığıyla dağıtılmalı. Son günlerde cumhurbaşkanlığı tartışması oluyor. Ali mi olsun, Veli mi olsun, anketler, şunlar bunlar. Önce ülkesini seven her vatandaşın elini vicdanını koyup şunu düşünmesi lazım. Bu memlekete nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı. Asıl sorumuz bu olmalı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Her Şeye Maydanoz Olmaz

Yeni cumhurbaşkanının 83 milyonu kucaklaması gerektiğini belirten CHP Genel Başkanı, "Tarafsız olmalı, bir partinin genel başkanı değil bütün vatandaşları kucaklamalı. Cumhurbaşkanı seçilecek  kişinin günün 24 saati konuşması doğru değil. Cumhurbaşkanı çok önemli günlerde çok önemli zamanlarda açıklamalar yapar.  Cumhurbaşkanı her şeye maydanoz olmaz. Cumhurbaşkanı kendisi ve ailesiyle birlikte örnek olmalı. 

Mütevazı olmalıdır. Seçtiğimiz cumhurbaşkanı mal varlığı dolayısıyla birilerinin tehdidine maruz kalamaz. Seçtiğimiz cumhurbaşkanı ahlaklı bir cumhurbaşkanıdır. Seçtiğimiz cumhurbaşkanı vatandaşla muhattap olurken alçak gönüllüdür.  Bir cumhurbaşkanı arıyorsak önce kafamızda niteliklerini oluşturmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanı sevecen ve adaletli olmalı" dedi.

"Adaletin yanında durmak zorundadır. Bizim seçtiğimiz cumhurbaşkanı onurlu ve başı dik gezen biri olmak zorundadır" diyen Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump'ın 'Senin ve ailenin mal varlığını araştırırım' tehdidine sessiz kalmasını hatırlatarak "Birilerinin önünde eğilmeyen, tehdit edildiği zaman da 'Araştırmazsanız namertsiniz' diyebilecek niteliklere sahip olmalı" ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanı’nın herkesi kucaklaması lazım. Kimlik, inanç, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılmaz.  Biz sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapıyoruz" diyen CHP lideri "Cumhurbaşkanı’nın yargı üzerindeki sivil vesayeti kaldırması lazım. Cumhurbaşkanı’nın aynı zamanda darbe hukukunun kalıntılarını temizlemeyi söz vermesi gerekir bu millete. Biz birinci sınıf mı üçüncü sınıf mı demokrasiyi hak ediyoruz? Cumhurbaşkanı’nın birinci sınıf demokrasiyi hedeflemesi, parlamento üzerindeki vesayeti sonlandırması lazım.  Milletvekili seçiyorsunuz, Allah aşkına siz gerçekten milletvekilini seçiyor musunuz? Sizin önünüze bir liste geliyor. Milletin vekilini millet seçer. Seçilen vekil vesayet altına kalıyor. Bir süre önce  çöp ithalatının yasakladın. Attıkları imzanın mürekkebi kurumadı, şimdi serbest diyorlar. Devlet böyle yönetilir mi? Cumhurbaşkanı adayı ahlaklı olması.  Parlamentoda adam kayırıcı, rüşvetçi, ihale takipçisi milletvekilinin yeri yoktur, olmamalıdır da" diye konuştu.

6 Ayda Herkes Rahat Nefes Alacak

İktidara gelince ülkenin sorunlarını çözmeyi vadeden Kılıçdaroğlu, "Hepsini çözeceğiz. 6 ayda bu memlekette herkes rahat bir nefes alacak. 5 yıl içinde bölgesinin yıldızı olacak.  Doğu Akdeniz’de çıkan karbon yatakları Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek. Bizim üniversitelerimiz gerçek anlamda üniversite olacak" şeklinde konuştu.