Haberler
Giriş Tarihi : 15-03-2021 10:45   Güncelleme : 15-03-2021 10:45

Kendilerini Polis Olarak Tanıtıp Emekli Noteri 2 Milyon Lira Dolandırdılar

Muğla’da kendilerini polis olarak tanıtarak 180 bin dolar ve 250 Cumhuriyet altınını almak suretiyle dolandırdıkları emekli noter Süleyman Tekeş’i, üçüncü kez dolandırmak isteyen şüpheliler yakalandı.

Kendilerini Polis Olarak Tanıtıp Emekli Noteri 2 Milyon Lira Dolandırdılar

Muğla’nın Datça ilçesinde yaşayan 70 yaşındaki emekli noter Süleyman Tekeş’i 20 Ocak’ta cep telefonuyla arayan bir kişi, kendisini polis olarak tanıtarak, "Bankalar, FETÖ ile işbirliği yapıp, hesaplardaki paralarla örgüte finansman sağlıyor. Bankalardaki paranızı çekin, göndereceğimiz sivil ekiplere teslim edin. Paranız devlet güvencesinde olacak. Operasyon bittikten sonra paranızı geri vereceğiz” dedi. Bunun üzerine Tekeş, bir hafta sonra yanına gelen kişilere iki ayrı banka hesabından çektiği toplam 180 bin dolar parayı teslim etti.

Bu olaydan sonra Tekeş, eski eşi hastalanınca tedavisi için Adana’ya geldi. Burada da 26 Şubat’ta yanına gelen başka bir kişiye 709 bin TL değerinde 250 Cumhuriyet altınını verdi. Daha sonra kendisini yeniden telefonla arayan kişi, Tekeş’in banka hesabında kalan 1 milyon lirayı da kendilerine vermesi gerektiğini söyledi. Tekeş, söz konusu kişiyi birkaç kez aradı, ancak ulaşamadı.

Tekeş’in durumu anlattığı yakınları Tekeş'e, "Sen dolandırılmışsın, polise git" dedi. Dolandırıcılara yaklaşık 2 milyon TL kaptıran emekli noter, 28 Şubat’ta polise giderek şahıslardan şikayetçi oldu.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, şüphelilerin yakalanması için soruşturma başlattı. Çalışmalar devam ederken Tekeş’i tekrar arayan şüpheliler, bankadaki 1 milyon TL’yi tekrar istedi. Tekeş, şüphelilere parayı 162 bin Euro olarak vereceğini belirtti. Şüphelilerle buluşmak için anlaşan Tekeş, merkez Çukurova ilçesine bağlı Karslılar Mahallesi’ndeki bir ara sokağa gitti. Tekeş, burada buluştuğu 2 kişiye, özel olarak hazırlanarak seri numaraları alınmış 162 bin Euro’luk sahte banknotları teslim etti. Tekeş bölgeden ayrıldı ve polis, şüphelileri yakın takibe aldı.

Şanlıurfa'da Yakayı Ele Verdiler

Şüpheliler, Tekeş’ten aldığı paralarla birlikte bir otomobile binerek Şanlurfa’ya doğru yola çıktı. Polis, takibe aldığı şüphelileri Şanlıurfa’ya girdiği sırada önlerini keserek durdurdu. Araçtaki şüpheliler İlhan Dağ (36) ile yanındaki Hüseyin Dağ (33) ekiplerce gözaltına alındı. Polis, dolandırdıkları kişiden aldıkları paraların toplandığı Mehmet Kuş’u da (41) Şanlıurfa'da yakalayarak gözaltına aldı.

Tekeş’ten, 180 bin Dolar para aldığı belirlenen şüpheli Kadir Bat (21) Muğla'nın Datça ilçesinde, 250 Cumhuriyet altını aldığı saptanan Halil Katılmış da (20) Adana'da, evlerine yapılan eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı.

Emniyete götürülen şüphelilerin, ifadelerinde, suçlamaları kabul etmedikleri ve birbirlerini suçladıkları iddia edildi. İşlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen 5 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.