Haberler
Giriş Tarihi : 27-11-2020 13:51   Güncelleme : 27-11-2020 13:58

Kılıçdaroğlu: Borsa İstanbul'un Yüzde 10'unu Kaça Sattınız

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, katıldığı televizyon programında Borsa İstanbul'un yüzde 10'unun Katar'a satılmasına sert tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu: Borsa İstanbul'un Yüzde 10'unu Kaça Sattınız

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuk olduğu FOX TV ekranlarında yayınlanan Çalar Saat programında hükumete, "Borsa İstanbul'un yüzde 10'unu kaça sattınız" şeklinde soru yönelterek sert tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu Borsa İstanbul'un hisselerinin Katarlılara satılması hususunda "Türkiye gerçek anlamda yönetilmiyor, savruluyor. Türkiye'de bir yönetim boşluğu var, her alanda bir yönetim boşluğu var" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun konu hakkındaki açıklamalarının tamamı şu şekilde:

"Merkez Bankası'nın bütün birikimlerini sıfırladınız. Satacaklarını sattı, şimdi elde avuçta ne varsa satıp günü gün etmeye çalışıyor. Şimdi Borsa'nın yüzde 10'unu Katarlılara satıyorlar. Kaça sattılar? Niye bilmiyoruz? Tank Palet Fabrikası'nın sözleşmesini biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz. Ben söylüyorum, sıfır. Hiç para alınmadı. Yatırım yapacaklardı, ne kadar yatırım yaptılar? Hiç kimse bilmiyor. Tank yapılacaktı, yapıldı mı? Hiçbir şey yok. Bunun benzerini ekim ayında yaşadık.

Futbol kulüplerinin naklen yayın gelirleri var 500 milyon dolar. Katar firması 'Dolar yükseldi, ben 500 milyon doları ödemiyorum' dedi. Sözleşme var, hukuken ödemesi lazım. 90 milyon dolara indirdiler, dolar kurunu sabitlediler, 5,80 üzerinden. Kasabın, kahvecinin borcunu indirdiler mi? Ne oluyor bu Katar aşkı? Bir kalemde 90 milyon dolar indirdiler. Bari 9 lira indir. Her şey satılıyor, yarın öbür gün 'Sarayın yarısını sattık Katarlılara' denirse kimse şaşırmasın. Türkiye Varlık Fonu'nu niye kurdular, 'kime neyi, nasıl satarız' bunun arayışı içerisindeler.

Bir de bunlar milliyetçi geçiniyorlar. Memleketin satılmadık yerini bırakmadınız. Ne milliyetçiliği Allah aşkına, her şeyi sattılar. Ülkeyi pazara döndürdüler, yabancı sermayeye pazar haline getirdiler. Her şeyi satıyorsunuz, satılmadık fabrika, arazi, banka, sigorta, saraylar kalmadı. Nereye kadar gidecek. Kimin malını satıyorsunuz?

İktidarın 83 milyonun malını sattığını ancak kaça sattığını da söylemediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Merkez Bankasının şu anda "eksi 54 milyar dolar" rezervi olduğunu kaydetti. Hükümetin "dolar yükselmesin" diyerek, 128 milyar doları sattığını belirten Kılıçdaroğlu, "Kime satıldı bu para? Kasap, manav, büfeci aldı mı? 128 milyar doları kime sattınız?"