Haberler
Giriş Tarihi : 01-09-2021 11:44   Güncelleme : 01-09-2021 11:44

Kılıçdaroğlu: Görüşmeler Sedat Peker İçin Yapılıyor

FOX TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına katılan CHP lideri önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan ve Çavuşoğlu'nun BAE ile görüşmelerini değerlendirerek, Sedat Peker için yapıldığını öne sürdü.

Kılıçdaroğlu: Görüşmeler Sedat Peker İçin Yapılıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına katıldı. Önemli açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu Ankara'da Birleşik Arap Emirlikleri ile son dönemde gerçekleştirilen görüşmelerin sebebinin, yayımladığı videolarla gündeme gelen organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker olduğunu söyledi.

CHP lideri aynı zamanda  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rüşvet alan 4 bakanı Yüce Divan'a gönderirse kendisinin de yargılanacağı konusunda tehdit edildiğini öne sürdü.

Kılıçdaroğlu'nun öne çıkan açıklamaları:

"Erdoğan Yüce Divanla Tehdit Edildi"

Eski bakan Erdoğan Bayraktar'ın 17-25 Aralık soruşturmaları hakkındaki açıklamaları için "Erdoğan Bayraktar daha önce de benzer açıklamalar yaptı. Rüşvet alan 3 bakanın görev değişimi yapıldı, Erdoğan Bayraktar görevden alındı. Olayın Yüce Divan'a gitmesi gerekirken göndermediler. Olayı kapattılar. Bir internet sitesinde yapılan söyleşiden sonra olay büyüdü. Söylediği yıllar önce söylediğinden farklı değil. Rüşvet var ortada. Olayın gündeme gelmesi Erdoğan'ın hâlâ sessizliğini koruması. Cemil Çiçek'in "Evet onların Yüce Divan'a gitmesi gerekirdi" demesi doğru bir ifade. Erdoğan Bayraktar, "Beni niye 3 bakanın yanına koydunuz" diyor. "Ben söylenenleri yaptım, benim suçum görevi kötüye kullanmak olabilir" diyor. Gönderemediler Yüce Divan'a. Çünkü gönderirsen işin ucu sana gidecek tehdidi yapıldı ben biliyorum. Bir ülkenin bir numaralı insanı eğer mal varlığı dolayısıyla tehdit ediliyorsa, o kişi o ülke için beka sorunudur." ifadelerini kullandı.

"Sedat Peker İçin Görüşülüyor"

 Birleşik Arap Emirlikleri ile Sedat Peker için görüşüldüğünü öne sürerek "Sedat Peker yüzünden. Erdoğan’ın söylemediği laf kalmadı, onların da bize söylemediği laf kalmadı. Sedat Peker malum açıklamaları yapıyordu. İşin içinde olduğu için isim, yer, zaman veriyor. Aksi olsaydı kanıtlayan deliller olurdu. Devlet şirket gibi yönetilmez. Siz bütün bunları yerle yeksan ediyorsunuz. Arap dünyasıyla yapılan kavgaya karşıyım. Herkesle kavgalı, bu Erdoğan'ın ayıbı." dedi.

"Hata O Hanımefendide Değil"

Çorum ziyaretinde bir kadının kendisine yönelik olumsuz davranışı hakkında "iktidarın ayıbı" diyen Kılıçdaroğlu "Esnafla konuşuyorduk. Hanımefendi gördüğünüz tepkiyi gösterdi. Hata o hanımefendide değil onu buraya getiren siyasi atmosferi yaşatan kişidedir. Belki kadın haklıydı ona göre söyleseydi düzeltirdik... Devleti yöneten kişi kibirden uzak duracak. Bizim ihtiyaç duyduğumuz şey alkış değil, eleştiri. Kadın kabul ederse evine gider konuşurum da 'neden böyle yaptı?' diye. Bu siyasi atmosferi yaşatıyorlar yukardakiler. Kimse bizi satın alamayacak. Biz tehditlere boyun eğmeyeceğiz. Kimseye el açalım istemiyoruz." dedi.

"Ülkeyi Bu Karanlıktan Çıkaracağız"

TÜİK'in açıkladığı büyüme verileri hakkında "Ne büyüme ama. Bazıları büyüdü bazıları büyümedi. Manava, berbere, işçiye emekliye, işsize soralım 'geliriniz arttı mı?' diye. Kimin geliri arttı dolarla iş yapanlar. Dolarla alışveriş yapanlar... Asgari ücretliye soralım 'kim büyüdü?' diye. Karamsar bir tablo var Türkiye'de herkes emin olsun ülkeyi bu karanlıktan çıkaracağız." ifadelerine yer verdi.

Aday Olacak mı?

"Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?" sorusunda "Kişiye indirmek kadar yanlış bir şey yok. Önce kuralları koymalıyız. Temiz bir adam olacak, vatandaşlar arasından ayrım yapmayacak, nefsine hakim olacak. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmeyeceğiz demeyecek, yolsuzluklar konusunda dikkat edecek."  diyerek cevap veren Kılıçdaroğlu, Millet ittifakından birden fazla adayın çıkabileceğini de belirtti.