Haberler
Giriş Tarihi : 27-01-2021 12:26   Güncelleme : 27-01-2021 12:26

Kılıçdaroğlu: SGK Tarihçesini İnceleyin Bugün Çok Daha Büyük Açıklar Var

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ni ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu: SGK Tarihçesini İnceleyin Bugün Çok Daha Büyük Açıklar Var

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’ne (TÜRMOB) gerçekleştirdiği ziyaret sonra açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, TÜRMOB'un çalışmalarının toplumu aydınlatması açısından çok değerli olduğunun altını çizdi ve "Çünkü sizler ekonominin kılcal damarlarını yakından izleyen kitlesiniz. Nelerin yapılması gerektiği konusunda toplumun sizlerin penceresinden aydınlanmaya ihtiyacı var" diye ekledi. 

TÜRMOB'a "Siz ekonomiyi kayda alan kişilersiniz. Ekonominin kayda alınması devletin sağlıklı veri üretmesinin temel yorumudur. Sizin yapacağınız her çalışma değerlidir" diyen Kılıçdaroğlu, TÜRMOB’un Sosyal Güvenlik Kurumu’nu masaya yatırmasını rica etti. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: 

"SGK’nin tarihçesini baştan sona inceleyiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tarihsel süreç içinde hangi açmazlarla karşılaştığını kayda alınız. SGK’nin nasıl ayakta kalacağının önerilerini ortaya koymanız lazım. Eski bir SGK başkanı olarak istiyorum. Benim orada verdiğim mücadeleler tarihin yazdığı not defterinde duruyor. Ama bugün çok daha büyük açıklar var. Gerekçelerini sizin ortaya koymanız gerekiyor."

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ekonomide bağımlı olmanın ciddi bir sorun olduğunu ifade ederek şunları söyledi: 

"Eğer dışarıdan dayatılan faiz içeride kabul edilmiyorsa para gelmiyor, dayatmaya teslim olup faiz yükseltiliyor. Faizi düşürünce dolar ve döviz yükseliyor. İki açmaz arasında kalan iktidar çözüm üretemiyor. Yurt dışına ödenen faizler olağanüstü rakamlara ulaşmış vaziyette. Eğer siz yarattığınız kaynakları bir avuç tefeciye verirseniz çözüm üretemezsiniz. Fatura, düşük gelirlilere çıkıyor. Yüksek gelirlilerde zaten bir sorun yok. Dövizle ihale alanlarda bir sorun yok. Parası olup devlete yüksek faizle borç verende sorun yok. Sorun esnafta, işçide, işsizde... Bu toplumsal huzursuzluğa yol açar."