Haberler
Giriş Tarihi : 25-09-2020 11:19   Güncelleme : 25-09-2020 11:19

Kim Jong Un Vurup Yaktığı Görevli İçin Güney Kore'den Özür Diledi

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, kara sularına giren Güney Koreli görevlinin öldürülmesinden dolayı Güney Kore'den özür diledi.

Kim Jong Un Vurup Yaktığı Görevli İçin Güney Kore'den Özür Diledi

Kuzey Kore ordusu, geçen hafta Kore Yarımadası deniz sınırındaki Yeonpyeong Adası açıklarında kara sularına giren Güney Kore Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanlığı görevlisinin üzerine ateş açarak öldürmüştü.

Güney Kore Savunma Bakanlığı olay üzerine "Ordumuzun kapsamlı istihbarat analizlerine göre, Kuzey Kore, sularında bulduğu adamı vurarak ve bedenini yakarak şiddet suçu işledi. Ordumuz bu vahşice eylemi sert şekilde kınamakta ve Kuzey Kore'yi açıklama yapmaya ve sorumluları cezalandırmaya çağırmaktadır" açıklamasında bulunmuştu.

Güney Kore Başkanlık Ofisi Cheong Wa Dae'den yapılan karşı açıklamada, Kim Jong Un, Güney'e gönderdiği mesajda, "Beklenmedik talihsiz hadise nedeniyle Devlet Başkanı Moon Jae In ve zarar gören vatandaşları hayal kırıklığına uğrattığı için çok üzgün olduğunu" söyledi.

Ayrıca Kim, mesajında, Kuzey Kore askerlerinin fiili deniz sınırı Kuzey Sınır Hattı'nın (NLL) 10 kilometre güneyinde kara sularına giren Güney Koreli'ye angajman kuralları dahilinde 10 mermi atıldığını, şahsın ölü ele geçirilmesinin ardından onu taşıyan botun yakıldığını aktardı.