Haberler
Giriş Tarihi : 23-03-2021 17:44   Güncelleme : 23-03-2021 17:44

Kiraladığı Eve Çilingir Yardımıyla Giren Ev Sahibine Hapis Cezası

Kahramanmaraş'ta kendisine borçlu olan kiracısının evine çilingir yardımıyla giren ev sahibi ve akrabaları, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kiraladığı Eve Çilingir Yardımıyla Giren Ev Sahibine Hapis Cezası

Merkez Onikişubat ilçesi Yamaçtepe Mahallesi'ndeki evini kiraya veren K.T., kiracısı A.G.'nin borcunu ödememesi nedeniyle evin boşaltılması için ihtarname gönderdi.

İhtarnamenin süresi dolmadan kiracısının yaşadığı evi tahliye etmek isteyen K.T., babası M.T. ve akrabası İ.T. ile eve giderek çilingir yardımıyla kapıyı açtırıp eşyaları çıkarttı.

Kiracı A.G.'nin Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunması üzerine ev sahibi, iki akrabası ve çilingir hakkında "Konut dokunulmazlığını ihlal" suçundan Kahramanmaraş 9. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Mütalaasını açıklayan savcı, kiracı A.G.'nin kira ve aidat bedellerini ödemeği için ihtar edildiğini belirterek olay tarihinde sanıklar K.T., M.T. ve İ.T'nin evin önüne giderek çilingir Batuhan Demir'e noterden çekilen ihtarnameyi gösterdiklerini ifade etti.

Sanık ve tanık beyanlarına göre, çilingir yardımıyla açtırılan eve sadece M.T.'nin girdiği, evdeki eşyaları çıkarttığı, diğer sanıkların ise dışarda beklediğini ifade eden savcı, M.T.'nin konut dokunulmazlığını ihlal suçunu işlediğinin sabit olduğunu ancak bunun da uzlaştırma hükümlerine tabi olduğu için dosyanın Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosuna gönderilmesini, diğer sanıkların ise beraatini talep etti.

10 Ay Hapis 

Kararını açıklayan hakim sanıklar K.T., M.T. ve İ.T.'nin "Konut dokunulmazlığını ihlal" suçunu birden fazla kişiyle işledikleri gerekçesiyle 10 ay hapis cezasına çarptırıp, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Hakim, çilingir Batuhan Demir'in ise konuta girdiğine dair bir delil bulunmaması nedeniyle beraatine hükmetti.