Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 26-10-2020 17:02   Güncelleme : 26-10-2020 17:39

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Vekili Japarov Aday Olacağını Duyurdu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Vekili Sadyr Japarov, Ocak 2021'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak için yıl sonundan önce istifa edeceğini açıkladı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Vekili Japarov Aday Olacağını Duyurdu

Kırgız parlamentosu, 4 Ekim parlamento seçimlerinin resmi sonuçlarına karşı gerçekleştirilen kitlesel protestoların ardından istifa eden Sooronbai Jeenbekov'un yerine bu ayın başlarında 51 yaşındaki Japarov'u başkan ilan etmişti.

24 Ekim'de, Merkez Seçim Komisyonu erken cumhurbaşkanlığı seçimi tarihini 10 Ocak 2021 olarak belirledi.

Japarov, parlamentonun cumhurbaşkanlığına kendisinin de aday olmasına izin verecek yasal değişiklikler yaptı. Japarov'un 25 Ekim'de gerçekleştirdiği toplantıda duyurduğu hamle, başkan vekillerinin başkanlık görevini aramasını yasaklayan bir yasayı atlatmasına olanak tanıyor. 

Pek çok siyasetçi ve hukuk uzmanı ise Kırgızistan anayasasının değiştirilmesinin ulusal bir referandum gerektirebileceğini söyledi.

Japarov, "10 Ocak'ta cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Aralık ayı başlarında istifa edip sandık başına gideceğim. Yarışa sıradan vatandaş olarak katılacağım. Kazanırsam başkan olurum, olmazsa sıradan bir vatandaş olarak kalmaya devam ederim" şeklinde konuştu.