Haberler
Giriş Tarihi : 03-04-2021 22:17   Güncelleme : 03-04-2021 22:17

Kış Lastiği Takmayan Şoföre 'Bilinçli Taksirle Adam Öldürme' Suçundan Hapis

Yargıtay, zorunluluk olduğu halde kış lastiği takmayan kamyonet şoförünün bilinçli taksirle adam öldürmek suçundan yargılanması ve cezasının artırılması gerektiğine hükmetti.

Kış Lastiği Takmayan Şoföre 'Bilinçli Taksirle Adam Öldürme' Suçundan Hapis

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bir kamyonet sürücüsü, zorunlu olmasına kış lastiği takmadığı aracıyla buzlanmış yolda seyrederken tekerleklerin kayması sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek bir yayanın ölümüne sebep oldu.

Sürücü, yargılandığı mahkemece "taksirle öldürme" suçundan hapis cezasına çarptırıldı.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 12. Ceza Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu.

Sanığın kullandığı kamyonette zorunlu olmasına rağmen kış lastiği bulunmadığına işaret edilen kararda, buzlu yolda seyreden sürücünün aracın lastiklerine zincir de takmadığı belirtildi.

Sürücünün hızını yol şartlarına göre ayarlamadığı vurgulanan kararda, sanığın tam kusurlu olarak bir kişinin ölümüne neden olduğuna dikkati çekildi.

Kararda, sanığın eylemini bilinçli taksirle gerçekleştirdiği, bu nedenle cezada Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 22/3. maddesi uyarınca artırım yapılması gerektiğinin gözetilmemesinin bozma nedeni yapıldığı kaydedildi.

TCK'nin "bilinçli taksir" ile ilgili 22/3. maddesindeki hüküm, taksirli suça ilişkin cezanın üçte birden yarısına kadar artırılmasını öngörüyor.