Haberler
Giriş Tarihi : 11-01-2021 18:22   Güncelleme : 11-01-2021 18:22

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan 'WhatsApp' açıklaması

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp uygulamasının zorunlu güncelleme kararını yarınki toplantıda gündeme alacak.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan 'WhatsApp' açıklaması

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp uygulamasının zorunlu güncelleme kararını yarınki toplantıda gündeme alacak.

Dünyanın en önde gelen mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 4 Ocak’ta ‘gizlilik ilkesi’ni güncelledi. Yeni güncellemeyle, önemli kişisel bilgilerin de Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre verildi. Ayrıca bu kuralın AB ülkeleri için geçerli olmadığı bildirildi. Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp kullanımına devam etmesi için belirlenen tarihe kadar güncellenen koşullara onay vermesi gerektiği aktarıldı.

Rekabet Kurulu'nun Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlatmasının ve uygulamanın verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurması kararı sonrasında Kişisel Verileri Koruma Kurulu da yarın konuyu toplantı gündemine alacaklarını belirtti.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Ülkemizde son günlerde basına da yansıyan çeşitli haberlerden; WhatsApp Inc tarafından WhatsApp uygulamasını kullanmak isteyen kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesine ve yurtdışında bulunan tedarikçi, iş ortakları, hizmet sağlayıcıları ve diğer üçüncü taraflara aktarılmasına rıza verilmesini içerecek şekilde kullanım şartlarının güncellendiği, bu kapsamda rıza vermeyen kullanıcıların bu uygulamayı kullanamayacağı ve hesaplarının silineceğine dair kullanıcılara bilgilendirme iletildiği anlaşılmaktadır.

Bu kapsamda, Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 15 inci maddesi uyarınca Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 12.01.2021 tarihli toplantısında konu, kişisel verilerin korunması mevzuatı genel hükümleri ile Kanunun açık rıza, veri işleme şartları, yurtdışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden değerlendirilecek olup, gelişmeler hususunda kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir."