Haberler
Giriş Tarihi : 27-09-2021 12:04   Güncelleme : 27-09-2021 12:04

Kitabı İçin Vatandaşın 1 Milyon Lirası Harcanan Emine Erdoğan Hakkında Suç Duyurusu

"Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" adlı kitabı için 1 milyon lira tanıtım masrafı yapılan Emine Erdoğan hakkında suç duyurusu yapıldı.

Kitabı İçin Vatandaşın 1 Milyon Lirası Harcanan Emine Erdoğan Hakkında Suç Duyurusu

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" adlı kitabı için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bütçesinden 1 milyon lira kaynak ayrıldığı ortaya çıkmıştı.

Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Bakan Yardımcıları, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri ve birçok genel müdürlüğün yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunan Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP), şüphelilerin görevi kötüye kullanma ve nüfuz ticareti işlediklerini ileri sürdü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdikleri dilekçe ile suç duyurusunda bulunan HKP avukatları dilekçede "Cumhurbaşkanlığı makamında oturan AKP Genel Başkanı’nın eşi olmaktan başka hiçbir sıfatı olmayan ve suç duyurumuzun şüphelileri arasında yer alan Emine Erdoğan’ın yazdığı iddia edilen, özgün bir yönünün olup olmadığı belli olmayan kitabın tanıtımı, basımı ve dağıtımı için, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yüz binlerce lira harcanabilmektedir" ifadelerine yer verdi.

Başsavcılığa sunulan dilekçede şu 5 soruya yer verildi:

  1. "Kitap özgün müdür?
  2. Özgünlüğü konusunda, gerek Türk Tarihi, gerek geleneksel Türk Yemekleri konusunda uzman olan kişilerin görüşlerine başvurulmuş mudur?
  3. Bu kitap; millî, manevî, tarihî, kültürel ve turistik değerleri araştırmaya, geliştirmeye, korumaya, yaşatmaya, millî bütünlüğün güçlenmesine ve ekonomik gelişmeye katkıda bulunmaya hizmet edecek bir kitap mıdır?
  4. Böylesine soru işaretlerinin olduğu bir kitabın basımı için 275 bin TL, tanıtımı için 700 bin TL paranın aktarılması hangi ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır?
  5. Asgari ücretin 2.825 TL 90 Kuruş, açlık sınırının 2.926 TL 72 Kuruş olduğu gerçeği gün gibi ortadayken, her şeyiyle tartışmalı bir kitap için Devletin bir Bakanlığı tarafından 345 Asgari Ücretlinin toplam aylık geliri kadar bir kaynağın aktarılması ne kadar hakkaniyetlidir?"