Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 17-07-2021 15:27   Güncelleme : 17-07-2021 15:27

KKTC Başbakan Yardımcısı: KKTC’nin Adını ve Yönetim Biçimini Değiştirme Kararı Aldık

KKTC Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla KKTC'nin isminin değişeceğini açıkladı. Arıklı, aynı zamanda Anayasa'yı da değiştirip, başkanlık sistemine geçmeyi planladıklarını duyurdu.

KKTC Başbakan Yardımcısı: KKTC’nin Adını ve Yönetim Biçimini Değiştirme Kararı Aldık

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, dün ülkenin adının değiştirilmesi ve sistem değişikliğine gidileceği yönünde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Arıklı sosyal medya hesabından, “Devletin adı, Başkanlık sistemi ve YDP…” başlığıyla bir açıklama paylaştı. Londra Gündem’in aktardığı habere göre de Arıklı, ülkenin adının değişeceğini kaydetti. Arıklı, yine dün katıldığı bir TV programdaki açıklamalarına değinerek, “YDP olarak önümüzdeki dönem ‘sistem değişikliği’ konusunu gündemimize aldık” dedi. Diğer taraftan Arıklı, ülkenin adının ise “Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'” olarak değiştirileceğini söyledi.

Sistem Değişikliği ve KKTC'nin İsim Konusu

Erhan Arıklı ayrıca, sistem değişikliği için anayasanın değiştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Oysa biz Anayasamızı bir türlü değiştiremiyoruz. Bunu yapmanın en kolay yolu devletimizin adını Kıbrıs Türk Devleti olarak değiştirmek. Bu isim bize Annan Planında BM tarafından verilmişti. İKO’da da bu şekilde gözlemci üye olarak bulunuyoruz" açıklamasında bulundu.

Bu konunun önümüzdeki süreçte ana konulardan biri olacağını belirten Arıklı, "YDP olarak biz bu konuda kendi çalışmalarımıza başladık" dedi.