Haberler
Giriş Tarihi : 11-10-2020 23:00   Güncelleme : 11-10-2020 23:11

KKTC Cumhurbaşkanı Adayı Özersay Siyaseti Bırakma Sinyali Verdi

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bağımsız olarak cumhurbaşkanlığına aday olmuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Adayı Özersay Siyaseti Bırakma Sinyali Verdi

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bağımsız olarak cumhurbaşkanlığını aday olmuştu. Sonuçların açıklanmasıyla beraber Özersay, aldığı oy oranının beklediğinden çok daha düşük olduğunu ifade etti.

KKTC seçim sonuçlarına katılım oldukça düşüktü. %57.40 katılım oranıyla KKTC tarihindeki en düşük katılım olan seçim yaşandı. Bu oranda Çin virüsünün etkisi de görülüyor.

En fazla oyu yüzde 32.36 ile Ersin Tatar alırken, onu 29.84 ile Mustafa Akıncı ve 21.68 ile Tufan Erhürman takip etti. Kudrte Özersay ise 4. sırada yüzde 5.74 oranında oy aldı.

Siyaseti bırakma sinyali veren Özersay, Facebook üzerinden şu açıklamayı yaptı:

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk sonuçlara göre aldığım oy oranı beklentimin çok altındadır ve benim açımdan siyasi hayatımı da gözden geçirmemi gerektirecek düzeydedir. Ama bu tabloya baktığımda asıl üzüntüm, ülkemin geleceğine dairdir...

Belli ki kutuplaştırma ve gerginlik siyaseti başarılı olmuştur. Demek ki Halkımızın beklentisi daha farklıdır, saygı duyarım, memleketime hayırlı olsun. Bu süreçte ailesinden, işinden gücünden ciddi fedakarlık göstererek yanımda duran tüm yol arkadaşlarıma, destekleyen herkese yürekten teşekkür ederim.

Önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bir değerlendirme yapıp bundan sonrasına dair düşüncemi ve kararımı kamuoyu ile paylaşacağım."