Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 02-06-2021 19:18   Güncelleme : 02-06-2021 19:18

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan Kutlu Adalı Cinayeti Hakkında Açıklama

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Sedat Peker’in yayımladığı videolarla yeniden gündeme gelen Kutlu Adalı cinayeti hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan Kutlu Adalı Cinayeti Hakkında Açıklama

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in yayımladığı videoda Kutlu Adalı cinayeti hakkında yaptığı açıklamalarının ardından kardeşi Attila Peker cinayet hakkında bildiklerini savcılığa sunmuştu.

Konuyla alakalı tepkiler çoğalarak gelirken KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan açıklama geldi.

Tatar yaptığı açıklamada “İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının başlatmış olduğu soruşturmayı büyük bir hassasiyetle yakından takip ettiğimi belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı yazılı açıklamada 1996 yılında işlenen ve faili meçhul kalan gazeteci Kutlu Adalı cinayetine ilişkin, şunları söyledi; "KKTC Meclisinde kurulan Araştırma Komitesinin çalışmaları ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının başlatmış olduğu soruşturmayı büyük bir hassasiyetle yakından takip ettiğimi belirtmek isterim."


Talimat Verdim


Cumhurbaşkanı Tatar, açıklamalarına şu sözlerle devam etti; "Kutlu Adalı olayı ile ilgili iddiaların gündeme geldiği ilk günden itibaren açıklamalarda bulunurken Polis Genel Müdürü’nü çağırarak bu konuda gereken yasal çalışmaların yapılması talimatını verdim"Dosya Kapanmadı


Kutlu Adalı cinayetinin faili meçhul olduğunu ve bu nedenle dosyanın kapanmadığını ve soruşturmanın halen devam ettiğini ekleyen Tatar; "Bilahare yapılan üst düzey toplantıda da konu ile ilgili olarak Türkiye ile temasa geçilmesine yönelik olarak gereken yazışmaların yapılması talimatını da verdim. Bu arada KKTC Meclisinde, benim de destek verdiğim Araştırma Komitesi kurulmuş olup çalışmalarına başlamıştır." ifadelerini kullandı.

Tatar ayrıca İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının konuyla ilgili olarak başlattığı soruşturmayı takip ettiğini belirterek "KKTC Meclisinde kurulan Araştırma Komitesinin çalışmaları ile İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının başlatmış olduğu soruşturmayı büyük bir hassasiyetle yakından takip ettiğimi de belirtmek isterim." sözlerini kaydetti.