Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 07-05-2021 00:57   Güncelleme : 07-05-2021 00:57

KKTC'de Bayram Tedbirleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre ülke genelinde Çin virüsüne karşı mücadelede ek önlemler alındı. Bayramda çekirdek aile ziyaretlerine izin verilecek, tüm kurum ve kuruluşlar ise salgın kuralları çerçevesinde normal çalışma düzenine geri dönecek.

KKTC'de Bayram Tedbirleri

Karara göre Pazartesi-Cumartesi saat 21.00 ile 05.00 arasında, Cumartesi saat 21.00 ile Pazartesi saat 05.00 arasında temel ihtiyaçların karşılanması dışında sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Vaka sayıları değerlendirildikten sonra aksi bir karar çıkmaması hâlinde, saat 21.00'de başlayan sokağa çıkma yasağı 27 Mayıs 2021'den itibaren haftanın tüm günleri için saat 22.30 ile 05.00 arasında uygulanacak.

Marketler 07.00-20.00 saatlerinde açık olacak. Sinema ve düğün salonları, kumarhane, nargile kafe, her türlü oyun salonu ile kapalı çocuk oyun alanları kapalı olacak. Öte yandan tüm kurum ve kuruluşlar ise salgın kuralları çerçevesinde normal çalışma düzenine geri dönecek.

NTV'de yer alan habere göre Hindistan, Brezilya, Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Sierra Leone, Kamerun gibi ülkelerde artan vaka sayıları sebebiyle 24 Mayıs 2021'den itibaren son 14 gün içinde bu ülkelerde bulunan ve KKTC'ye gelmek isteyen kişilerin, (KKTC vatandaşları hariç) alınacak olan ikinci bir karara dek ülkeye girişleri durduruldu.

Son 14 gün içinde Hollanda, Brezilya, Hindistan, Ukrayna, Sırbistan ve Afrika’da bulunan kişilerin 14 gün karantinada kalmaları koşuluyla ülkeye girişlerine izin verilecek.

Ramazan Bayramı dolayısıyla 3 gecelik kapalı otel turizmi için bir defaya mahsus olmak üzere 12 Mayıs 2021'de 6 uçuş, 13 Mayıs 2021'de ise 4 uçuş charter sefer düzenlenecek.

BAYRAM TEDBİRLERİ

KKTC'de vaka sayılarının düşüş gösterdiği bu süreçte bulaşmanın yeniden artmasını önlemek ve aileleri korumak adına bayram ziyaretleri kısıtlanarak yalnızca çekirdek aile kapsamında ziyaretler yapılabilecek.

Ramazan Bayramı dolayısıyla kurulması planlanan bayram yeri, lunapark, festival alanı ve benzeri etkinlikler yapılamayacak. Toplu ibadet ve iftar yemeği davetleri de yapılamayacak.

Çift aşılı kişilerin ülkeye karantinasız girişi konusu, gelecekleri ülkenin güncel epidemiyolojik verileri ve KKTC'deki aşılama oranı da dikkate alınarak 10 Haziran 2021'den itibaren yeniden değerlendirilecek.

Devlet ve özel okullarda, 12'nci sınıflar hariç, eğitim yeni bir karara kadar çevrim içi devam edecek; özel eğitim merkezleri ise faaliyetlerini sürdürecek.

KKTC'de ikamet edip haydut Rum yönetiminde (GKRY) çalışan veya Rum kesiminde ikamet edip KKTC'de çalışan kişiler, son 7 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri koşuluyla karantina uygulamasına tâbi tutulmadan günübirlik geçiş yapabilecek.