Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 12-04-2021 22:28   Güncelleme : 12-04-2021 23:04

KKTC'de Ev Karantinası, Elektronik Bileklikle Takip Edilecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Çin virüsüne karşı mücadele kapsamında bileklikle karantina takibini mümkün kılan bir uygulama başlatıldı. Ülke çapında şimdilik 37 kişiye elektronik bileklik takıldı. Akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama ile çalışan bileklerin tanesi 750 Türk Lirası. Karantina bitiminde ise bu tutarın 350 lirası iade edilecek.

KKTC'de Ev Karantinası, Elektronik Bileklikle Takip Edilecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) turizm bugün kapalı devre olarak başladı. Ülkede elektronik bileklikle evde karantina uygulamasına geçildi. KKTC genelinde, "Güvende Kal" uygulaması kapsamında 37 kişiye elektronik bileklik takıldı.

Havayolu ile başkent Lefkoşa'ya gelen yolculara da uygulanan bileklikler için KKTC Sağlık Bakanlığına başvuruldu. Öncelikle polis denetiminden geçen ziyaretçiler, daha sonra özel olarak kurulan stantlara geçerek cep telefonlarına ilgili uygulamayı indirerek bilgi formlarını dolduruyor. Gerekli prosedürün tamamlanmasının ardından yolculara bileklikleri takılıyor.

YOLCULARIN YORUMLARI

Uygulama ile ilgili yorum yapan yolculardan Züleyha Özer "Pandemi zorlu bir süreç, malum, insanların bu anlamda kontrolünü sağlaması açısından etkili olacağına inanıyorum. Umarım işe yarar" dedi. Bileklik takılan yolculardan Muzaffer Doğu da "Hem artısı hem de eksisi var. Evde olan insanlara bulaşmışsa ya da bizde varsa onlar etkilenebilir. Bir yandan da iyi bir şey var, otelde spor yapma imkânımız olmuyor; küçük bir odaya tıkanıyorduk. Şimdi kendi evimizde, daha iyi imkânlara sahip olacağız" ifadelerini kullandı.

350 LİRASI İADE EDİLECEK

Ülkede elektronik bileklik, akıllı telefonlara yüklenen bir uygulama sayesinde takip edilebilecek. Elektronik bileklikle KKTC'ye gelen ziyaretçiler, bileklik başına 750 Türk Lirası ödeyecek, ancak karantina süresi bitince bu tutarın 350 lirası iade edilecek.

EV KARANTİNASI KRİTERLERİ

KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan ev karantinasının uygulanacağı kişilere ilişkin belirlenen kriterler şöyle:

  • 70 yaş üstü yaşlılar, 12 yaş altı çocuklar, aterosklerotik kalp hastalığı, kalp yetersizliği, immünsüpresiv tedavi alan hastalar, kanser hastaları (son 6 ay içinde kemoterapi ve radyoterapi almış olanlar),
  • 1 ay içinde minör operasyon geçirmiş olanlar, 3 ay içinde majör operasyon geçirmiş olanlar
  • Fiziksel ve zihinsel engelli olan kişiler, nörodejeneratif hastalıkları olan kişiler, otizm spekturumu, son 3 aydan daha fazla tanı almış psikiyatrik vakalar (rapor ve almış olduğu tedavi uzman psikiyatrist tarafından düzenlenmiş olmalıdır),
  • Kolostomi torbası ve kalıcı idrar sondası ile yaşayanlar, diyaliz ihtiyacı olan son dönem böbrek yetersizliği olan kişiler,
  • Organ ve kök hücre nakilli hastalar,
  • Gebeler.