Haberler
Giriş Tarihi : 16-04-2021 15:12   Güncelleme : 16-04-2021 15:12

KKTC'den Kuran Kurslarını Kapatma Kararı Hakkında Açıklama

Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersan Saner, Kur-an kursları hakkında yasal düzenleme yapılacağını ve kursların eğitimine devam edeceğini duyurdu.

KKTC'den Kuran Kurslarını Kapatma Kararı Hakkında Açıklama

Hizmet Sendikası tarafından devlete dava açılmış, KKTC Anayasa Mahkemesi dava sonucunda Kur-an kurslarını kapatma kararı almıştı. Din İşleri Komisyonu'nun Kur-an kursu düzenleme yetkisini elinden alan Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında KKTC'dan açıklama geldi. 

Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersan Saner, "Anayasamız açıkça hiç kimsenin bir inancın kitabını ve esaslarını öğrenme ve uygulama hürriyetinden mahrum bırakılamayacağını yazmaktadır. Dolayısıyla devletin dışında bir kurumun hafızlık kursları düzenlemesi diye bir şey söz konusu değildir. Din İşleri Başkanlığının dini alandan sorumlu bir devlet kuruluşu olarak ilgili bakanlık ve diğer devlet kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yaparak görevini yerine getirmesi gayet doğaldır ve esasen bu kurumumuzun görevidir. Anayasamız açıkça hiç kimsenin bir inancın kitabını ve esaslarını öğrenme ve uygulama hürriyetinden mahrum bırakılamayacağını yazmaktadır. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hafızlık eğitimi kurslarının yasaklanması gibi bir durum söz konusu olamaz" ifadelerini kullandı.

Kararı Haberlerden Sonra Öğrendim

KKTC Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı basından öğrendiğini belirten Saner, kararı öğrendikten sonra Din İşleri Başkanı Talip Atalay ile görüştüğünü belirtti.

"Bizler anayasaya bağlıyız ve din eğitimi almayı anayasaya aykırı olarak görmüyor tam tersine vatandaşın bir hakkı, toplumsal bir ihtiyaç olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla dünyanın tüm medeni ülkelerindeki düzenlemelerin benzerleri ile bu konuya bir düzenleme getirme kararlılığındayız" diyen Saner, söz konusu sendikanın, Din İşleri Değişiklik Yasası'nın 8B Maddesi'nin 2. Fıkrası'nın A Bendi'nde yer alan "Din Hizmetleri Eğitimi ve Halkla İlişkiler Birimi bünyesinde eğitim işleriyle görevli bakanlığın izniyle yapılan hafızlık eğitimi kurslarını düzenlemek, sınav yapmak ve başarılı olanlara hafızlık belgesi vermek" şeklinde düzenlenen hafızlık kursu açma yetkisinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu kaydetti.

Gerekli Yasal Düzenlemeler Yapıldıktan Sonra Kurslara Devam Edilecek

Anayasa Mahkemesi'nin HİZMET-SEN'in başvurusunu uygun bulduğunu ifade eden Saner, "Şimdi yapılacak olan Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının ortaya çıkmasının ardından mahkemece eksik görülenleri gidermek ve hafızlık kurslarının devamını sağlamaktır'' diyerek gerekli yasal düzenlemeler yapılacağını ve bu kurslara devam edileceğini vurguladı. Saner, kursların doğal olarak Din İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın da uzman müfettişleri ile denetimlerini yapacağını ve kurslar sonunda verilecek belgeleri onaylayacağını belirtti.