Haberler
Giriş Tarihi : 16-09-2020 21:01   Güncelleme : 16-09-2020 21:01

Koca: Salgında Baştakinden Daha Zor Bir Dönemdeyiz

Bilim Kurulu toplantısıın ardından basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha zor bir dönem olduğumuzu ifade etti.

Koca: Salgında Baştakinden Daha Zor Bir Dönemdeyiz

Türkiye'de son 24 saatte, yapılan 112 bin 645 testten bin 771 yeni vakaya rastlandı. Böylece ülke genelinde toplam vaka 296 bin 391'e yükseldi.

Bugün Çin virüsü nedeniyle 63 kişi vefat ederken ülke genelinde toplam sayı 7 bin 249'a ulaştı.

Bilim Kurulu toplantısıın ardından basın açıklaması yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Koronavirüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz" dedi.

Vaka sayılarının artmasına rağmen sokağa çıkma yasağının şu an gündemde olmadığını söyleyen Koca, okulların açılması ile ilgiliyse, kararların il bazında alınabileceğini, 21 Eylül'den 3 hafta sonra kademeli dönüş için değerlendirme yapılacağını ifade etti.

Bakan Koca konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Yatak doluluk oranımız bütün Türkiye için yüzde 51,6. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66,3. Dolu ventilatör oranımız yüzde 33,6.

"En ok vaka olan iller kıyaslamasında son hafta günlük ortalama vaka sayısının, son ay günlük ortalama vaka sayısına göre değerlendirildiğinde en yüksek artış Kayseri. Bu ilimizi Ankara, Mersin takip ediyor. Son üç günün son haftayla karşılaştırılması dikkate alındığındaysa artış yaşanan ilimizin olmamasıysa son derece umut vericidir. Hasta sayısında azalış olan illerimize baktığımızda Artvin'de, Bartın'da Ardahan'da ciddi düşüşler olduğunu görmüş oluyoruz.

"Ankara'ya baktığımızda yatak doluluk oranı yüzde 52,9. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 64,8. Ventilatör doluluk oranıysa yüzde 28,1. Son ay günlük ortalama zatürre vaka oranı ise yüzde 6,02. Son hafta zatürre oranı yüzde 3,02. Son üç güne geldiğimizdeyse bu oranın yüzde 2,39'a indiğini görmüş oluyoruz.

"Durumun salgının kontrolden çıktığı şeklinde algılanması yanlış bir algı olacaktır. Hastane yükümüzün arttığı, yoğunluğun da etkisiyle sağlık yatırımlarını öne çektiğimiz illerimizde yatak kapasitesini ayrıca artırdığımız doğrudur. Sorunu krize dönüşmeden çözebiliyor olmamız, kontrol altında olduğunun ispatıdır.