Haberler
Giriş Tarihi : 31-07-2021 12:26   Güncelleme : 31-07-2021 12:26

Konya'da 7 Kişinin Öldürüldüğü Saldırıda 10 Gözaltı

Konya'da aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırı olayında 10 kişi gözaltına alındı.

Konya'da 7 Kişinin Öldürüldüğü Saldırıda 10 Gözaltı

Konya'nın merkez Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi Özşahin Sokak'ta bulunan eve silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda aynı aileden 7 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırganlar, evin içinde bulunan 7 kişiyi öldürdükten sonra evi de ateşe vermişti.

Husumetli 2 ailenin arasında çıktığı iddia edilen saldırıya Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan açıklama geldi. Savcılıktan yapılan yazılı açıklamada, "İlk bulgulara göre olayın komşu iki aile arasındaki önceye dayalı husumete dayandığı değerlendirilmektedir. Söz konusu husumetin ilk olarak 2010 yılında yargıya intikal ettiği saptanmıştır. Aile bireyleri arasında çıkan kavga nedeniyle 12.05.2021 tarihinde başlatılan ve 16 müşteki ve şüphelinin bulunduğu soruşturma kapsamında 6 kişi hakkında tutuklama kararı verilmiştir. O olay nedeniyle 2 kişinin tutukluk hali devam etmektedir. 22.05.2021 tarihinde de iki aile arasında yine kavga çıkmıştır. Olayla ilgili başlatılan soruşturmada 20 müşteki ve şüpheli yer almakta olup adli tahkikat devam etmektedir" denildi.

Yakalama Çalışmaları Sürüyor

Açıklamanın devamında ise olayın 11 yıldır süren tartışmalardan kaynaklı olduğu ve ırkçı bir saldırı olduğu yönünde yalan haber yayanların hakkında soruşturma başlatılacağı kaydedilerek, "Dün meydana gelen olayın faili olduğu kamera görüntüleri ile değerlendirilen şüphelinin iki aile arasında 12.05.2021 ve 22.05.2021 tarihlerindeki daha önce yaşanan ve soruşturma konusu olan olaylarda mağdur ya da şüpheli olarak taraf olmadığı anlaşılmıştır. Aynı aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak aralarında olayı gerçekleştiren ve halen yakalama çalışmaları devam eden şüpheli dışında 10 kişi gözaltına alınmış olup adli işlemler devam etmektedir. Olayın iki komşu aile arasında 11 yıldır devam eden anlaşmazlık ve husumetten kaynaklandığı tespit edilmiştir. Eylemin ırkçı nefret saikiyle işlendiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu vahim olay tüm yönleriyle değerlendirilmekte olup, soruşturma titizlikle yürütülmektedir. Öte yandan provakatif paylaşımlarda bulunarak olayı kasten çarpıtan kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır" ifadeleri kullanıldı.