Haberler
Giriş Tarihi : 23-10-2020 15:49   Güncelleme : 23-10-2020 15:49

Kore Savaşı'nın 70. Yılında Şi Cinping: Halkımız Birlik İçinde Kimse Bizi Hafife Almasın

Kore Savaşı'nın 70. yıl dönümünde konuşan Şi Cinping; ülkesinin egemenlik, güvenlik ve gelişmesiyle alakalı olan çıkarlarının hiçbir şekilde zedelenmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Kore Savaşı'nın 70. Yılında Şi Cinping: Halkımız Birlik İçinde Kimse Bizi Hafife Almasın

Pekin hükumeti, 1950-53 ihtilafı sırasında Güney Kore'ye yardım eden Birleşmiş Milletler ve ABD askerlerine karşı savaşan Kuzey Kore güçlerine yardımcı olmak için Çin birliklerini Kore Yarımadası'na göndermişti. Kore Savaşı'nın 70'inci yıl dönümünde konuşan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, üstü kapalı bir şekilde ABD'ye atıfta bulunarak Çin halkının örgütlendiğini belirtti ve "Bizi kimse hafife alamaz" ifadelerini kullandı.

Çin lideri konuşmasında ayrıca ülkenin kurucusu Mao Zedong'un sözlerinden alıntılar yaparak bazı ülkelerin tek taraflılık, korumacılık ve zorbalık anlayışıyla uluslararası arenada başarısız olacağını söyledi.

Çin'in savunma sanayisinin gelişmesi gerektiğini belirten Cinping, ordunun modernleştirilmesi çağrısında bulundu. Çin lideri halkına seslenerek "Güçlü bir ordu olmadan güçlü bir vatan olamaz" ifadelerini kullandı.