Haberler
Giriş Tarihi : 12-02-2021 19:28   Güncelleme : 12-02-2021 19:28

Korsanların Kaçırdığı 15 Türk Denizci Kurtarıldı

Korsanların kaçırdığı 15 Türk denizci Nijerya'da kurtarıldı. Denizciler 2-3 gün içinde İstanbul'a getirilecek.

Korsanların Kaçırdığı 15 Türk Denizci Kurtarıldı

Nijerya'da korsanlar tarafından kaçırılan 15 Türk denizci kurtarıldı. Korsanlar şirketin Hamburg ofisi ile temasa geçmişlerdi. 

Denizcilerin sağlık durumlarının iyi olduğu, Nijerya'dan Türkiye'ye gelecekleri güne kadar güvenli bir yerde kalacakları öğrenildi. Denizcilerin 2-3 gün içinde Türkiye'ye getirilmeleri bekleniyor. 

Korsanların kanlı baskınında 19 personelden 15'i kaçırılmıştı. 3 personel ise gemide kalmıştı. 1 Azerbaycanlı denizci ise hayatını kaybetmişti. Geriye kalan 3 personel ise Gabon'da gemiyi limana yanaştırmıştı. Bu sürecin ardından şirket ile korsanlar arasında iletişim sağlanmıştı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gemi ve şirketlerin bundan ders alması, o bölgede seyreden gemilerin ilave güvenlik tedbirleri alması gerektiğini söyledi.

Liberya bayraklı "Mozart" isimli gemi, 23 Ocak'ta Nijerya'nın Lagos kentinin yaklaşık 180 mil açığında deniz haydutlarının saldırısına uğramıştı.

Lagos'tan Güney Afrika'nın Cape Town kentine ilerleyen gemideki 19 kişilik mürettebattan 15'i kaçırılmış, Azerbaycan vatandaşı 1 kişi öldürülmüştü.

Gemi, 3 mürettebatla Gabon'un Port-Gentil Limanı'na hareket etmiş, baskından kurtulan 3 Türk denizci ise 30 Ocak'ta Türkiye'ye getirilmişti.