Haberler
Giriş Tarihi : 05-03-2021 13:10   Güncelleme : 05-03-2021 13:21

Kulis: AKP, MHP'ye HDP Üzerinden Sus Payı Verecek

Cumhur İttifakı, HDP konusunda bazı bölünmeler yaşıyor. AKP kanadından gelen açıklamalar, AKP’nin MHP’nin HDP konusunda taleplerini karşılamakta isteksiz olduğu yorumlarına sebebiyet verdi. AKP'nin MHP'ye HDP üzerinden bir 'sus payı' vereceği konuşuluyor.

Kulis: AKP, MHP'ye HDP Üzerinden Sus Payı Verecek

MHP'den yükselen "HDP kapatılsın" sesleri, Cumhur İttifakı'nda problem yaratıyor. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, yaptığı açıklamalayla HDP'nin kapatılması konusuna yeşil ışık yakmış ancak daha sonra bu açıklamasını düzeltmek zorunda kalmıştı. AKP kanadından 'düzeltilen' bu açıklama dışında MHP'ye başka bir destek gelmedi.

Birgün’ün haberine göre; Özkan’ın birbirinden farklı iki ayrı açıklama yapması, AKP’nin MHP’nin isteklerini tam olarak karşılama planı olmadığı yorumlarının yapılmasına yol açtı. 

İddiaya göre; farklı senaryoların döndüğü kulislerde, bölgedeki oy desteğini çok büyük ölçüde kaybeden AKP’nin, HDP’nin kapanması ile sonuçlanacak bir süreci göze alamadığı, TBMM’deki dokunulmazlık dosyalarını da seçmece oylatacağı konuşuluyor.

Buna göre ortaya çıkan farklı senaryoların şu şekilde olacağı iddia edildi:

Kobane olayları nedeniyle 9 milletvekili hakkında TBMM’ye sunulan fezlekelerin Genel Kurul’a getirileceği, bu listedeki vekillerin de tümünün dokunulmazlığının kaldırılmayacağı dillendiriliyor. Bazı söylemlere göre; iktidar partisi milletvekilleri, Kobane olayları sırasında parti yönetiminde yer alan bazı milletvekillerinin dokunulmazlığını düşürerek MHP’ye 'sus payı' verecek.

"Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” gibi ağır suçtan yargılanması olası milletvekilleri arasında Fatma Kurtulan, Sezai Temelli, Serpil Kemalbay, Meral Danış Beştaş ve Hüda Kaya gibi isimlerin yer aldığı iddia edildi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın ise olaylar sırasında parti yöneticisi olmaması nedeniyle bu liste dışında tutulduğu söyleniyor.

Kulislerde, Yargıtay’ın incelemesinin 'evrak isteme' ile sınırlı kalıp soruşturmaya dönüşmeyeceği, dönüşse bile Anayasa Mahkemesi’nden kapatma kararı çıkmayabileceği beklentisinin ağırlık kazandığı belirtiliyor.