Haberler
Giriş Tarihi : 16-03-2021 15:13   Güncelleme : 16-03-2021 15:21

''Kuran'dan 26 Ayetin Çıkarılması'' İçin Yapılan Başvuru Bangladeş'te Protesto Edildi

Hindistan'da Kuran'dan 26 ayetin çıkarılması için yapılan başvuru Bangladeş'te protesto edildi.

 ''Kuran'dan 26 Ayetin Çıkarılması'' İçin Yapılan Başvuru Bangladeş'te Protesto Edildi

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde eski Şii Merkez Kurulu Vakfı Başkanı Waseem Rizvi, 14 Mart'ta, 'şiddeti körüklediği' gerekçesiyle "Kur'an'dan bazı ayetlerinin çıkarılması" talebiyle Hindistan Yüksek Mahkemesi'ne başvuruda bulunmuştu.

Rizvi'nin bu talebi Bangladeş'in en büyük dini siyasi partisi Cemaat-i İslami üyeleri tarafından Dakka'da protesto edildi. Yüzlerce Cemaat-i İslami üyesi, Motijheel bölgesinde bir araya gelerek Şii Merkez Kurulu Vakfı Başkanı Waseem Rizvi aleyhinde sloganlar attı.

Bangladeşli protestocular, Hindistan Yüksek Mahkemesinin Kur'an'dan 'ayetlerin çıkarılması' talebini reddetmesini ve Rizvi'nin bir milyardan fazla Müslümanın dini duygularını incittiği için yargılanmasını talep etti.

Cemaat lideri Dr. Shafiqur Rahman, son 1500 yıldır değişmeden kalan Kuran-ı Kerim'in 26 ayetinin çıkarılması için başvuran Rizvi'nin aşırı cüretkar olduğunu belirterek "26 ayeti bir kenara bırakın, hiç kimsenin Kuran-ı Kerim'deki tek bir harfi bile değiştirme yetkisi yoktur'' ifadesini kullandı.