Haberler
Giriş Tarihi : 15-10-2020 11:09   Güncelleme : 15-10-2020 11:09

Kürt-İslamcı Altan Tan'dan HDP-PKK İlişkisine Dair Ses Getiren Açıklama

HDP'li Ayhan Bilgen'den sonra eski HDP Milletvekili Altan Tan da ülke gündeminden düşmeyen HDP'nin PKK ile ilişkisine dair itiraf niteliğinde cümleler kurdu.

Kürt-İslamcı Altan Tan'dan HDP-PKK İlişkisine Dair Ses Getiren Açıklama

İslamcı gelenekten gelen ve uzun yıllar Aydın Menderes'le siyaset yapan, 2000'li yıllarda ise HADEP çizgisine kayan eski HDP Milletvekili Altan Tan, eski partisinin PKK ile saklanamayacak bir ilişkisi olduğunu söyledi.

Görevden alınan HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen'in partisine yönelik özeleştiri mahiyetindeki cümlelerini kısa süre sonra Tan'ın itirafları takip etti. Bilgen, "Siyaset boşluk affetmez. Sorunlarıyla yüzleşip çözecek kapasiteyi sergileyemeyen organizmalara müdahale kaçınılmaz hale gelir. Hem müdahaleden şikayet edip hem Kandil ve İmralı için pozisyon belirlemeye kalkmak, kendi pozisyonunun gereğini yapamamakla ilgili bir handikaptır" sözleriyle HDP'nin mevcut politikalarını tenkit etmişti.

Tan da konuya dair "Bazı şeyler biliniyor tabi. Herkesin bildiği, ayyuka çıkmış, tamamen ortaya çıkmış şeyleri gizlemeye çalışanlar da var. Partiyle PKK ilişkisi gizli saklı bir mevzu değil. Bunu devekuşu gibi kafayı toprağa gömerek gizlemeye çalışmak beyhude" açıklamalarında bulundu.

Eski partisinin yanlış bir Türkiyelileşme anlayışı olduğunu kaydeden Tan, "Önce Türkiye partisi tanımı yapalım. Türkiye partisi demek, Türkiye’nin eğitim sorunuyla, sağlık, ekonomi, dış politika, kalkınma sorunlarıyla, İslami sorunlarla, hulasa Türkiye toplumunu ilgilendiren bütün sorunlarla ilgili çözümleri olan parti demek. HDP bunu yapamadı. Ama CHP de yapamadı. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti devletinin meselesi. TC devletini güçlendirmek demek, bütün katmanlarına inmek demek. HDP bunu yapamamıştır. HDP marjinal sol dışında Türkiyeli tanımıyor. Hani derler ya, eski İstanbul bıçkınları, kargadan başka kuş akaretlerden başka yokuş tanımam, dermiş. O hesap" ifadelerini kullandı.