Haberler
Giriş Tarihi : 01-03-2021 14:23   Güncelleme : 01-03-2021 14:38

Kuryeler, Motokuryeliğin ''Çok Tehlikeli Meslekler'' Sınıfına Girmesini Talep Ediyor

Tüm Anadolu Motosikletli Kuryeler Federasyonu (TAMKF) üyeleri zor olan çalışma şartlarının pandemi ile birlikte daha da ağırlaştığından bahsetti.

Kuryeler, Motokuryeliğin ''Çok Tehlikeli Meslekler'' Sınıfına Girmesini Talep Ediyor

TAMKF Başkanı Çağdaş Yavuz, Motosikletli kuryelik mesleğini saygın bir meslek haline getirmek için bu federasyonu kurduklarını belirtti ve “Biz trafikte can kaybediyoruz. O nedenle motosikletli kuryelik mesleki yeterliliğinin zorunlu hale gelmesi ve çok tehlikeli meslekler sınıfına girmesini istiyoruz. Çünkü bizim yıpranma ve mesleki hastalıklarımız ileri seviyede. Seli de bizi vuruyor, rüzgarı da tipisi de. Bütün mağduriyeti canlı olarak vücudumuz yaşıyor. Bunun önüne geçilmesi için mesleki yeterlilik sınavlarının yapılması lazım. Vatandaşımızdan ise şunu istiyoruz, online sipariş sitelerinde bütün verilen siparişlerin altına ‘Hızlı gelsin’, ‘Acelem var, uçağım var, çıkmam lazım’ gibi devamlı notlar. Beş paketi aynı anda alıp yarım saatte teslim etme gibi bir lüksümüz yok. Trafikte canımızı mı yitirelim? Bu yorumlar nedeniyle patronlarımız baskı yapıyor. İş Kanunu’na göre bize zaten hız baskısı yapılamaz. Hız baskısı mobbing sayılır. Öldüğümüz zaman arkamızda yetim bırakıyoruz. Bir anne evlatsız kalıyor. Bir çocuk babasız kalıyor. İnsanlarımızdan rica ediyorum. Hızlı gelsin baskısını ortadan kaldıralım." diyerek sipariş oluşturan vatandaşlardan anlayışlı olmaları isteğini dile getirdi.

"Günde 10-18 saat çalışan kuryelerimiz var. Kurumsal bir şirkette 8 saat çalışıyor, oradan çıkıyor, mahalle arasındaki bir kebapçıda sigortasız kayıtsız işe giriyor. Aynı anda iki işte çalışıyor. Çünkü kontrol mekanizması yok. Biz günlük 150-250 TL günlük alıyoruz. İnsanlara da bu cazip geliyor. O yüzden bu mesleğe yöneliyorlar, ama trafikte tehlikenin farkında değiller. Tamamen günlük alacakları sıcak paraya bakıyorlar" diyen Yavuz, bir kuryenin iki işte çalıştığını ifade etti.

Bizde Ekmek Kavgası Patronda Para Sevdası Ölüme Sebep Veriyor

TAMKF Genel Sekreteri Yener Çalışkan pandemi döneminde zorluk yaşayan kuryelerin sorunlarından bahsetti.

Çalışkan, “Biz motokurye olarak sürekli akan trafiğin içerisindeyiz. ‘30 dakikada kapınıza geliyor’ diye uygulamalar var. Buralarda kurye arkadaşlarımıza yorum yapıyorlar ona göre işletmelerin puanları düşüyor ya da yükseliyor. O puan düştüğünde patron başlıyor kuryeye, ‘Bas bas, yetiştir. Niye yetiştiremiyorsun?’ Zaten devamlı trafikteyiz. Oradan oraya yetiştirmeye çalışırken kaçırdığın bir an hayatına mal oluyor. Bizde ekmek kavgası patronda para sevdası ölüme sebep veriyor. Bizim bir arkadaşımız öldü. Ardından ‘Paketim nerede’ diye işletmeyi aradılar. Çocuk bir sürü paket almış. Yağmur yağıyor hava soğuk. Sıcak hava üflediği için belediye otobüsünün arkasına girmiş. 19 yaşında çocuk olduğu yerde canını verdi." diyerek sitem etti.