Haberler
Giriş Tarihi : 24-03-2021 09:50   Güncelleme : 24-03-2021 10:00

Kuzey Kore Biden Döneminde İlk Balistik Füze Denemesini Yaptı

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin geçen hafta sonu kısa menzilli füze testi yaptığının tespit edildiği belirtildi.

Kuzey Kore Biden Döneminde İlk Balistik Füze Denemesini Yaptı

Beyaz Saray, Kuzey Kore'nin geçtiğimiz hafta kısa menzilli füze testleri gerçekleştirdiğini duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Japonya ve Güney Kore ziyaretlerine Kuzey Kore'den yanıt geldi.

Beyaz Saray'dan gazetecilere telekonferans yöntemi ile açıklama yapan ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen ABD'li yetkililer, basında yer alan haberleri doğrulayarak Kuzey Kore'nin birkaç kısa menzilli füze testi yaptığını tespit ettiklerini açıkladı.

Yetkililer, seyir füzesi türündeki füzelerin Kuzey Kore'yi nükleer silah programından caydırmak için alınan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kararları kapsamında kısıtlanması öngörülen füzeler olmadığını ifade etti.

Füze denemelerinin Washington ile Pyongyang arasındaki diplomasi kapısını kapatıp kapatmadığına ilişkin soruya ise yetkililerden biri, "Bunun kapıları kapatan bir faaliyet olduğunu düşünmüyoruz" yanıtını verdi.

Bu testler, ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve gelmesinden sonra Kuzey Kore tarafından fırlatılan ilk füzeler olması dolayısıyla önemli.

Pyongyang'ın son yaptığı füze denemeleriyle Biden yönetiminin Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorununu diplomatik müzakerelerle çözme teklifini dikkate almadığı mesajını verdiği de iddialar arasında

FÜZLER ATEŞLENDİ! Son dakika: Kim'den Biden yönetimini kızdıran test

Biden yönetimi Kuzey Kore'ye yönelik ABD politikasını gözden geçirirken, eski Başkan Donald Trump'ın yetkilileri ile istişare ettiği iddia ediliyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo Jong, Austin ile Blinken'ın Asya ziyaretinden hemen önce bir açıklama yaparak "ABD yatağında rahat yatmak istiyorsa, kötü kokular çıkarmaktan kaçınsın" tehdidinde bulunmuştu