Haberler
Giriş Tarihi : 22-04-2021 13:16   Güncelleme : 22-04-2021 13:16

KYK'ye Burs/Kredi Başvurusu Yapanların Yüzde 50'si Kabul Edildi: Burs Alabilenlerin Oranı ise Yüzde 5,6

Kredi Yurtlar Kurumu'na öğrenim bursu/kredisi için başvuru yapanların sadece yüzde 50,6'sı burs/kredi alabilirken, burs alabilenlerin oranı yüzde 5,6'da kaldı.

KYK'ye Burs/Kredi Başvurusu Yapanların Yüzde 50'si Kabul Edildi: Burs Alabilenlerin Oranı ise Yüzde 5,6

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Kredi Dairesi Başkanlığı'na, CİMER üzerinden kredi/burs oranlarını sordu ve gelen cevabı kamuoyuyla paylaştı.

Adıgüzel'in paylaştığına göre; kredi/burs başvurusu yapanların yalnızda yüzde 50,6'sı devletten kredi/burs almaya hak kazanırken, burs alabilenlerin oranı yüzde 5,6'da kaldı.

Öte yandan, 2020-2021 öğretim yılında Mart 2021 tarihi itibariyle ilk defa kredi/burs alan ve aktif geçmiş yıl öğrencileri ile birlikte toplamda 969 bin 237 öğrenci öğrenim kredisi alırken, 447 bin 554 öğrenci ise burs aldı.

Yükseköğretime kayıtlı 7 milyon 940 bin öğrenci olduğundan, devletten burs alanlarının oranı yüzde 5,6, kredi alanların oranı ise yüzde 12,2 olarak gerçekleşti.

Başvuruların Yüzde 50,6'sı Kabul Edildi

CİMER'den gelen yanıtta, ayrıca, "Bakanlığımıza 2020/2021 öğretim yılında 766.516 öğrenci burs/kredi almak üzere başvuruda bulunmuş olup, 2020/2021 öğretim yılında 240.817 öğrenciye öğrenim kredisi, 147.791 öğrenciye burs tahsisi yapılmıştır" denirken, böylelikle başvuru yapan öğrencilerin yüzde 50,6'sının kredi veya burs imkanından yararlanabildiği anlaşıldı.

Mezunlar İşsiz ve Borçlu

Adıgüzel, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Özellikle ailesinden ayrı bir şehirde yaşayan öğrenciler için KYK burs ve kredisi büyük bir öneme sahip, birçok öğrenci hayatını aldığı burs ve krediler ile idame ettirmeye çalışıyor. Ancak rakamlara baktığımızda sağlanan kredi/burs imkanlarının yeterli olmadığını görüyoruz. Ödenen miktarın öğrencilerin giderleri karşılamakta yetersiz kalması bir yana, maddi durumları iyi olmamasına rağmen birçok öğrenci kendilerine burs çıkmadığını belirtiyor. Öte yandan işin başka bir boyutu da KYK borçları. Öğrenciler daha üniversiteye başlamadan kara kara KYK borçlarını nasıl geri ödeyeceğini düşünüyor. 19 yıllık AKP iktidarında milyonlarca gencin hali ortada: Gençler mezun, gençler işsiz, gençler borçlu. Binlerce öğrenci KYK borcunu ödeyemediği için icralık durumda. Resmi rakamı bilemiyoruz çünkü paylaşılmıyor. İktidar gençlere iş imkanı yaratmadığı gibi, bir de gençleri okumak için mecburen aldıkları krediye uyguladığı faizle her geçen gün daha da borçlandırıyor. Öğrenciler keyfinden mi kredi alıyor? Keyfinden mi ödemiyor borçlarını? Öğrenci mecbur olduğu, burs imkanları yetersiz olduğu, ailesinin maddi durumu yeterli olmadığı için kredi alıyor. Büyük ihtimal bugün kredi alan 1 milyona yakın öğrencinin büyük bir çoğunluğu iş bulamadığı için borcunu ödeyemeyecek. Ama gençlerimiz hiç umutsuzluğa kapılmasın. CHP iktidarında devletten kredi alan öğrencilerden iş bulamadığı sürece geri ödeme talep edilmeyecek, faiz de işletilmeyecek" ifadelerini kullandı.