Haberler
Giriş Tarihi : 19-03-2021 23:49   Güncelleme : 19-03-2021 23:49

Libya Uluslararası İzleme Komitesi: Adil Seçimler için Güvenlik Şart

Libya Uluslararası İzleme Komitesi, ülkede genel seçimlerin özgür, adil ve güvenilir şekilde yapılması için elverişli bir siyasî ve güvenlik ortamına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Libya Uluslararası İzleme Komitesi: Adil Seçimler için Güvenlik Şart

AA'nın aktardığına göre Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonundan yapılan yazılı açıklamada, Libya Uluslararası İzleme Komitesi Siyasî Çalışma Grubu ile Libya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Sayih'in başkent Trablus'ta bir araya geldiği duyuruldu.

Komite üyeleri görüşmede, Libya halkının ve ilgili makamların Libya Siyasî Diyalog Forumu'nun yol haritasını uygulamada ve siyasî süreci ileriye taşımada bugüne kadar kaydettiği önemli gelişmelerden övgüyle söz etti.

Komite ayrıca Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve Ulusal Birlik Hükûmeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe önderliğindeki yeni yürütme otoritesine barışçıl şekilde yetki aktarımında bulunulmasından memnuniyet duyduklarını bildirdi.

Yeni yönetimin seçim düzenleme taahhüdüne dikkat çeken Komite üyeleri, özgür, adil ve güvenilir şekilde ulusal seçimleri yapmak için elverişli bir siyasî ve güvenlik ortamı gerektiğini vurguladı.

Libya'da BM himayesinde 23 Ekim 2020'de ateşkes anlaşması sağlandı, ancak gayrimeşru güçlerin başındaki savaş ağası Halife Hafter'e bağlı milisler zaman zaman ateşkesi ihlal ediyor.

BM öncülüğünde Şubat'ın başında gerçekleştirilen Libya Siyasî Diyalog Forumu'nda, ülkede 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimlere kadar Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığına Muhammed el-Menfi, Başbakanlığa Abdulhamid Dibeybe seçilmişti.