Haberler
Giriş Tarihi : 17-04-2021 22:49   Güncelleme : 17-04-2021 22:49

Lübnan Adalet Bakanı: Yargı, Yolsuzlukla Mücadele Etmekten Aciz

Lübnan Adalet Bakanı Mari Kloud Necm, ülkesindeki yargının bölünmelerden mustarip ve aynı zamanda yolsuzlukla mücadele etmekten aciz de olduğunu itiraf etti.

Lübnan Adalet Bakanı: Yargı, Yolsuzlukla Mücadele Etmekten Aciz

Lübnan Adalet Bakanı Necm, başkent Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, Cebeli Lübnan İstinaf Mahkemesi Hâkimi Gade Avn'ın "sübvansiyonlu dolar" dosyasının da aralarında bulunduğu mali davalardan muaf tutulması yönündeki karara ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Lübnan'da hâkimler arasında bölünmeler ve eksen savaşı olduğunu söyleyen Necm, "Yargı yolsuzlukla mücadele etmekten aciz" dedi.

Yargı Teftiş Kurulu'ndan "sübvansiyonlu dolar" dosyasına el koymasını ve hâkimin yanlış yapıp yapmadığına karar vermesini talep ettiğini bildiren Necm, "İnsanlar siyasî referanslara göre yargı ayrımına şahit oluyor. Yargıdaki bu sorun, devletin ve kurumlarının başarısızlığının kanıtıdır" diye konuştu.

Adalet Bakanı Necm, "Lübnanlı vatandaşlar, yargının yolsuzlukla mücadeleden aciz olduğunu görüyor. Tüm olanlardan sonra, bugün bir vatandaş nasıl adaletin önüne çıkıp kendini rahat hissedebilir; yargıya saygı duyup güvenebilir" ifadelerini kullandı.

Lübnan Merkez Bankası, ithalatçılara temel malların ithal edilmesi için doları 3 bin 900 Lübnan Lirasından veriyor. Bu da ülkede "sübvansiyonlu dolar" olarak biliniyor.

Ne Olmuştu?

Lübnan ekonomisi, ülkedeki farklı din ve mezheplerden kaynaklanan siyasî bölünmeler sebebiyle oldukça kırılgan bir yapıya sahip. Nitekim hâlihazırda, 1975-1990 arasında meydana gelen iç savaştan beri en büyük krizi yaşıyor.

Merkez Bankasının belirlediği resmî kur 1500, bankalardaki geçerli kur ise 3 bin 900 Lübnan Lirası olarak açıklansa da karaborsada 1 Amerikan Doları hâlihazırda 12 bin Lübnan Lirası üzerinden işlem görüyor.

Cebeli Lübnan İstinaf Mahkemesi Hâkimi Avn, bir yıldan fazla süredir takip ettiği mali davalar kapsamında 28 Ocak'ta Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame'yi "sübvansiyonlu doların" idaresinde usulsüzlük yapmakla suçlamıştı.

Lübnan Başsavcısı Gassan Uveydat, 16 Nisan'da Hâkim Avn'ı "yetkisi olmadığı" gerekçesiyle "sübvansiyonlu dolar" olarak bilinen davanın da aralarında bulunduğu mali davalardan çekmişti.

Cebeli Lübnan vilayetindeki yargı düzenlemeleri çerçevesinde Başsavcı Uveydat'ın attığı adım, siyasî partilerin de dâhil olduğu tartışmalara yol açmıştı.