Haberler
Giriş Tarihi : 27-12-2020 17:48   Güncelleme : 27-12-2020 17:48

Lübnan'da Çıkan Bir Kavganın Ardından Mülteci Kampı Ateşe Verildi

Lübnan’ın kuzeyinde yer alan bir Suriyeli mülteci kampı, kampta kalan kişilerle, Lübnanlı bir aile arasında çıkan bir kavganın sonrasında ateşe verildi

Lübnan'da Çıkan Bir Kavganın Ardından Mülteci Kampı Ateşe Verildi

Lübnan’ın kuzeyinde yer alan bir Suriyeli mülteci kampı, kampta kalan kişilerle, Lübnanlı bir aile arasında çıkan bir kavganın sonrasında ateşe verildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği de Miniyeh kampında büyük bir yangın çıktığını doğrularken yangında yaralanan kişilerin hastanede tedavi altına alındığını açıkladı. Ancak kaç kişinin yaralandığına yönelik bir ayrıntı paylaşılmadı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Szöcüsü Khaled Kabbara, medyaya yaptığı açıklamada, yangının tüm çadırlara sıçradığını bildirdi. Kampta 75 ailenin kaldığı bilgisine ulaşıldı. Lübnan’daki medya kuruluşları yangının sebebinin Lübnanlı bir aileyle kampta kalan Suriyeliler arasında yaşanan bir kavga olduğunu belirtiyor. Lübnanlı aileden bazı kişilerin yangını başlattıkları iddia ediliyor. Yangını söndürmek için itfaiye ve polisin birlikte müdahalede bulundukları belirtildi.

Diğer taraftam medyaya olay hakkında bilgi veren bir güvenlik yetkilisi kavga sırasında silah seslerinin de duyulduğunu belirtti. Olayın, Suriyeli çalışanların maaşlarını istemeleri üzerine başlayan bir tartışmadan kaynaklandığı sanılıyor. Diğer iddiaya göre ise, Suriyeli bir kadının taciz edildiği ve kavganın bunun üzerine başladığı şeklinde.

Lübnan’da resmi verilere göre 1,5 milyon Suriyeli yaşıyor. Bunlardan 1 milyonu BM tarafından mülteci olarak kayda geçirilmiş kişilerden oluşuyor.

Kasım ayında da bir Suriyeli mültecinin Lübnanlı bir kişiyi vurduğu olayın ardından yaklaşık 270 Suriyeli aile Lübnan’ın kuzeyinde bir kasabaya kaçmıştı.