Haberler
Giriş Tarihi : 25-03-2021 09:25   Güncelleme : 25-03-2021 09:40

Macron'un Seçimlere Dış Müdahale Endişesi: 'Türkiye Medyası Yalan Yayıyor'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'yi devlet kontrolündeki basın organları aracılığıyla 2022 seçimlerinin sonuçlarını etkilemek amacıyla "yalanlar yaymakla" suçladı.

Macron'un Seçimlere Dış Müdahale Endişesi: 'Türkiye Medyası Yalan Yayıyor'

Bir Fransız kanalına verdiği mülakatta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçen yılın Ekim ayında İslam'a dair ettiği sözlerin kamuoyunun fikirlerini etkilemek amacıyla Türkiye tarafından çarpıtıldığını söyledi.

Macron, Hazreti Muhammed ile ilgili tartışmalı karikatürlerini öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başının kesilmesinin ardından, karikatürlerin yayınlamaya devam edeceğini "Asla boyun eğmeyeceğiz" diyerek en üst perdeden ilan etmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Macron'u "Fransa'nın akli noktada kontrole muhtaç olan lideri" şeklinde tanımlayarak İslam düşmanlığıyla suçlamıştı.

"Geçen sonbaharda, çok açık bir şekilde yalanlarla örülü bir siyasi anlayış vardı… Devletlerin söylediği yalanlar, Türk devletinin kontrolü altındaki medya kuruluşlarının yaydığı yalanlar, Katar tarafından kontrol edilen belli bazı büyük televizyon kanallarının yaydığı yalanlar" diyen Macron, Katar ve Türkiye'nin yarattığını iddia ettiği dezenformasyonun 2022 seçimlerini etkilemeye yönelik olduğunu belirterek, "Bunun kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Bunlar yazılı. Tehditler örtülü bir şekilde yapılmıyor" dedi