Haberler
Giriş Tarihi : 07-04-2021 01:54   Güncelleme : 07-04-2021 01:54

Maden Şirketi, Sokağa Çıkma Yasağında Fatsa'nın Ağaçlarını Kesti

Altıntepe Maden Şirketi, maden sahasını genişletmek için Fatsa'da ağaç kesimine yeniden başladı. Daha önce halkın tepkisi sayesinde durdurulan ağaç kesimi, bu defa sokağa çıkma yasağı sırasında yapıldı.

Maden Şirketi, Sokağa Çıkma Yasağında Fatsa'nın Ağaçlarını Kesti

Gazete Duvar'dan Elvan Yılmaz'ın haberine göre Ordu'nun Fatsa ilçesine bağlı Bahçeler Mahallesi'ndeki ormanlık alanda, maden sahasının genişletilmesi için Fatsa Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan ağaç kesimi yaşam savunucularının tepkisi üzerine geçtiğimiz ay durdurulmuştu. Maden şirketi, sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonu, ağaçları kesmeye yeniden başladı.

"FATSA’NIN GELECEĞİ ÇALINMAKTADIR"

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Avukat Nur Hilal Gündüz, Altıntepe'de siyanürlü maden için yeni bir orman katliamı başlatıldığını belirterek “Siyanürlü madenin genişletilmesi için çevresindeki ormanlardaki ağaçların, bütün tepkilerimize karşı, girişimlerimize ve hukukî mücadelemize karşı acımasızca yok edilmesi, bizleri derinden kaygılandırmaktadır. Fatsa’nın geleceği çalınmaktadır” diye konuştu.

"ORMANDA YAŞAYAN CANLARIMIZI SATTILAR"

Altıntepe Maden Şirketi'nin, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağını fırsat bildiğini dile getiren Avukat Gündüz, şirketin ağaçları kesmeye yeniden başladığını bildirerek "Sokağa çıkma yasağı var, kimse gidemedi. Korunarak kestirdiler ağaçlarımızı. İhale edip sattılar ağaçlarımızı. Ormanlarda yaşayan canlarımızı sattılar” dedi.

"ŞİRKET ŞU ANDA KAÇAK OLARAK ÇALIŞIYOR"

İşletmenin 11 Şubat 2013 tarihinde çalışmaya başladığına değinen Gündüz, ÇED raporunda madencilik faaliyetlerinin 2016'nın Eylül'ünde biteceği ve yine maden sahasının 2018’in Eylül'ünde rehabilite edilip kapatılacağı taahhüt edilmesine rağmen maden firmasının hâlâ katliam faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

2872 sayılı ÇED belgesine göre 3,4 milyon ton kapasite taahhüt edildiğini anlatan Avukat Gündüz, "Şu anda faaliyetini sürdüren Altıntepe adlı şirket, kapasitesini doldurmuştur ve Aralık 2019 tarihinden itibaren kaçak olarak çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.