Haberler
Giriş Tarihi : 12-03-2021 10:49   Güncelleme : 12-03-2021 10:49

Mahkeme Öğrenim Kredisi Borcunu Silerek Emsal Karar Verdi

Kahramanmaraş'ta yaşayan D.U., üniversitede okurken Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nden aldığı bursun hazırlık sınıfında başarısız olduğu gerekçesiyle krediye çevrilmesi nedeniyle açtığı davayı kazandı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4'üncü İdari Dava Dairesi, 18 bin 486 TL krediyi iptal etti.

Mahkeme Öğrenim Kredisi Borcunu Silerek Emsal Karar Verdi

2012 yılında girdiği sınavda Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nü kazanan D.U., İngilizce hazırlık sınıfına kayıt yaptırdı. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü de D.U.'ya başvurusu üzerine burs sağladı. Hazırlık sınıfında başarısız olsa da D.U., bunun bir üst sınıfa geçmesine engel olmadığı için eğitimine devam etti ve 4 yıl sonunda mezun oldu.

Bir süre sonra Kredi e Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne 18 bin 486 TL kredi borcu olduğunu öğrenince şok olan D.U., kurumun "hazırlık sınıfında başarısız olduğu gerekçesiyle bursun krediye çevrildiğini" beyan etmesi üzerine avukatı Muhammed Burak Hurç aracılığıyla Ankara 5'inci İdare Mahkesi'ne kredinin iptali için dava açtı. Mahkeme, D.U.'nun okuduğu hazırlık sınıfının zorunlu olup olmadığını sordu. Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü tarafından mahkemeye ibraz edilen yazıda D.U.'nun isteğe bağlı olarak okuduğu hazırlık sınıfında başarısız olduğu, isteğe bağlı hazırlık sınıfında başarısız olmanın sonraki akademik yıllarda bölümlere devama engel teşkil etmediği ve D.U.'nun sonraki 4 yıllık eğitiminde derslerinde başarılı olduğu ifade edildi. 

Dava sonunda mahkeme D.U.'yu haklı bularak kredinin iptaline hükmetti. Mahkeme kararında, "Kendi isteğiyle hazırlık sınıfı okuyan ve hazırlık sınıfı sonrasında 4 yıllık Türkçe örgün öğretimi başarı ile tamamlayarak mezun olan davacının zorunlu olmayan ve seçilmesi halinde başarı şartı aranmayan hazırlık sınıfındaki başarı durumu esas alınarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uygunluk görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline oy birliğiyle karar verilmiştir" denildi.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nün itirazı üzerine dosyayı inceleyen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4'üncü İdari Dava Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozmayarak, itirazı reddetti.

Emsal Karar

Kararın çok önemli olduğunu belirten D.U.'nun avukatı Muhammed Burak Hurç, "Ankara 5'inci İdare Mahkemesi'ne dava açıp yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk. Yerel mahkeme yürütmeyi taleplerimizi kabul etti, akabinde de müvekkilim hakkında işlem yapılan bu haksız ve hukuka aykırı işlemin iptaline karar verdi. Davalı kurum tarafından bu mahkeme kararı bir üst merci olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4'üncü İdari Dava Dairesi'ne taşındı. 4'üncü İdari Dava Dairesi yapmış olduğu yargılama neticesinde bursun krediye çevrilme kriterlerinin yerine getirilmediği KYK Burs Kredi Yönetmeliği'nin 24'üncü Maddesi'nde belirtilen hususların somut olaya temin edilmediği noktasında karar verdi. Bu karar, emsal nitelikli ve kesin bir karardır. Bu karar neticesinde artık yüzde 100 Türkçe bölüm okuyan üniversite öğrencilerinin yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olmaları halinde örgün öğretimlerine devam edebileceklerine ve burslarının krediye döndürülemeyeceğine ilişkin bir karar verildi. Bu vesileyle bundan sonraki süreçte üniversite öğrencilerinin emsal nitelikli karar doğrultusunda, varsa bursları krediye çevrilen öğrencilerin başvuru yaparak kredilerinin silinmesine, iptal edilmesine karar verilmiştir" dedi.