Haberler
Giriş Tarihi : 07-03-2021 18:50   Güncelleme : 07-03-2021 19:11

Mahkemelerin İptal Ettiği Yeşil Yol Projesi Hukuksuz Devam Ediyor

DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı) tarafından 2013 yılında çalışmalarına başlanılan ve halkın şikayetleri üzerine 2 ayrı mahkemece iptal edilen Yeşil Yol Projesi'nin Rize ayağında çalışmaların devam edeceği ortaya çıktı.

Mahkemelerin İptal Ettiği Yeşil Yol Projesi Hukuksuz Devam Ediyor

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre Rize İl Özel İdaresi, mahkeme kararlarını hiçe sayarak 2020-2024 stratejik planında proje yapımına yer verdi. CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, "Karar vericiler Rize'nin doğasını nasıl koruyacaklarını planlaması gerekirken, nasıl talan edeceğini planlamaktadır" diyerek tepki gösterdi.

DOKAP tarafından 2013'te çalışmaları başlatılan yaklaşık 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol Projesi kapsamında yapılacak yeni yollar veya mevcut yolların iyileştirilmesiyle Samsun-Artvin arasındaki yaylaların birleştirilmesi amaçlanmıştı. Ödenek yetersizliğinden zaman zaman duran projenin tamamen durdurulması için bölge halkı da dava açmıştı.

Geçen yıl Danıştay İdarî Dava Daireleri Kurulu, Yeşil Yol Projesi kapsamında yapılan yollar yüzünden yaylaların varlığının yok edileceğini ve yol boyunca yeni yapılaşmaların olacağını belirterek söz konusu projeyi durdurma kararı almıştı. Bu kararın yanı sıra Samsun Bölge İdare Mahkemesi ise Karadeniz'in doğa harikası olan Ayder, Kavrun ve Samistal yaylaları arasına proje kapsamında yeni yolların yapılmasını iptal etmişti. Ancak projenin Rize’de devam edeceği ileri sürüldü.

4 YILLIK STRATEJİK PLANDA YER ALDI

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Rize İl Özel İdaresinin 4 yıllık stratejik planında projenin yapımına yer verildiğini belirterek “Doğa korumacıları, sivil toplum örgütleri ve yerel halk tarafından yapılmaması için kamuoyu oluşturulan, hukukî süreç yürütülen Yeşil Yol’a geçen yıl temmuz ayında iki ayrı mahkeme iptal kararı verdi. Bu karar yaylaların dokusunun bozulmayacağı için sevindirici olmuştu. Ancak Rize İl Özel İdaresi, mahkemenin verdiği kararı hiçe sayarak Yeşil Yol yapımlarını 2020-2024 stratejik planında yer vermiş” diye konuştu.

İTİRAZLARA RAĞMEN MECLİSTE KABUL EDİLDİ

Özel İdarede yapılan toplantıda projenin devam etmesine itirazlar olduğunu dile getiren Deniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğanın yeşilini, doların yeşiline çevirmeyi hedefleyen, talan ve yağmanın meşrulaştırılmış hâli olan Yeşil Yol projesi, Rize İl Özel İdaresi Meclisinde yapılan itirazlara rağmen kabul edilmiştir. Rize’nin en önemli iki gelir kaynağı var. Biri çay tarımı, diğeri doğasıdır. Karar vericiler, Rize’nin doğasını nasıl koruyacaklarını planlamaları gerekirken nasıl talan edeceklerini planlamaktadır. Yapılması gereken Rize’nin doğasını ve yeşilini koruyacak önlemleri almak, Yeşil Yol ve muadili projelerden vazgeçmektir. Hem turizmden bahsedip hem de turizme konu olan yeşili yok etmek anlaşılması mümkün olmayan bir anlayıştır. Alınan bu kararla Rize İl Özel İdaresi, Rizelilerin ayağına kurşun sıkmıştır."