Haberler
Giriş Tarihi : 10-07-2021 10:25   Güncelleme : 10-07-2021 10:25

Malatya Belediyesi'nin Skandalları Bitmiyor!

Malatya'nın AKP’li Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapılan Yeşil Topsöğüt konutları inşaatında imara aykırı işler yapıldığı iddia edildi.

Malatya Belediyesi'nin Skandalları Bitmiyor!

AKP'li Yeşilyurt Belediyesi temmuz ayı meclis toplantısında konuşan CHP Grup Başkanvekili Günnur Tabel, belediye tarafından yapılan Yeşil Topsöğüt konutları inşaatında imara aykırı çalışmalar yapıldığını öne sürdü. Tabel,  Yeşilyurt Belediyesi'nin Milli Emlak tarafından mahkemeye verildiği ve Yeşil Topsöğüt konutlarının çalışmalarının durdurulduğunu da iddia etti.

Konuya ilişkin soru önergesi verdiğini ancak kendisine sözlü değil yazılı cevap verildiğini belirten Tabel, “Yeşilyurt Belediyesi’nin 136 daire, 7 blok, 6 dükkândan oluşan  Yeşil Topsöğüt konutlarının temeli 10 Ocak 2020 tarihinde atılmıştır. Edindiğimiz bilgilere göre Milli Emlak tarafından tahsis edilen ve 2020 yılında Yeşilyurt Belediyesi tarafından temeli atılan ve yaklaşık 1 buçuk yıldır inşaatı süren Yeşil Topsöğüt konutlarında İmara aykırı işler yapıldığı gerekçesiyle Milli Emlak, Yeşilyurt Belediyesi'nin çalışmasını durdurmak için mahkemeye vermiş ve yürütmeyi durdurma kararı almış. Bu konuyu temmuz ayı belediye meclis toplantımızda belediyeye soru önergesi vererek başkanlığa sundum ancak sözlü cevap yerine önümüzdeki ay bana yazılı cevap vermeyi tercih ettiler” dedi.

İmara Aykırılıklar Nelerdir?

Tabel'in Yeşilyurt Belediyesi yönetimine vermiş olduğu soru önergesinde yer alan sorular şu şekilde:

1- ''Milli Emlak tarafından tespit edilen imara aykırılıklar nelerdir?

2- Projeden ev satın alan kişilere tapuları verilmiş midir? Verilmemişse bu kişilerin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

3- Tapu alamayan yurttaşlardan belediyeye başvuranlar var mıdır? Bu kişilerle ilgili hangi işlemler yapılmıştır?

4- Mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişse inşaat devam etmekte midir? Böyle bir karar var ve inşaat devam ediyorsa bu suç değil midir?

5- Bu aşamadan sonra sorunun çözümü için belediye olarak ne yapılması düşünülmektedir?''