Haberler
Giriş Tarihi : 07-06-2021 18:20   Güncelleme : 07-06-2021 18:20

MEB, Antalya'daki Beş Yıldızlı Otelde Düzenleyeceği İki Toplantıya 1 Milyon Lira Harcayacak!

Uzaktan eğitim sebebiyle milyonlarca öğrencinin eğitim materyallerine ulaşamadığı pandemi sürecinde MEB, beş yıldızlı otelde 1 milyon TL harcayarak iki toplantı düzenleyecek.

MEB, Antalya'daki Beş Yıldızlı Otelde Düzenleyeceği İki Toplantıya 1 Milyon Lira Harcayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), Antalya’daki beş yıldızlı bir otelde düzenleyeceği iki toplantı için 1 milyon TL harcayacağı ortaya çıktı. Salgın döneminde MEB'in öğrencilere yeterli yardım ve imkanı sağlamadığını belirten Eğitim Uzmanı Ali Taştan, "İki milyon öğrencinin materyal ihtiyacı bulunurken toplantıya bütçe ayrılması doğru değil" dedi.

Antalya’da, “Bilim Sanat Merkezleri Programlarının Revize Edilmesi ve Yardımcı Ders Materyallerinin Hazırlanması” için ‘her şey dahil’ konseptiyle otelde düzenlenecek beş günlük etkinliğin maliyetinin 1 milyon TL olduğu öğrenildi. Pandemi nedeniyle geçilen uzaktan eğitimde milyonlarca öğrenci imkansızlıklar yüzünden derslere giremezken MEB’in beş yıldızlı otelde düzenleyeceği toplantılar için 1 milyon 51 bin TL’yi gözden çıkardığı bildirildi.

Beş yıldızlı otelde düzenlenecek beş günlük etkinlik çerçevesinde iki ayrı çalıştay yapılacak. 

'Alkolsüz' Her Şey Dahil Konsepti

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, MEB’in düzenleyeceği çalıştaylara 10 genel müdürlük personeli ile 130 öğretmen ve 45 akademik uzmanın katılması planlandı. Program kapsamında ilk toplantı 17-21 Mayıs arasında çevrim içi düzenlenirken otelde yapılacak ikinci ve üçüncü toplantıların tarihleri 14-18 Haziran ve 12-16 Temmuz'da olarak belirlendi.

Toplantılarda konaklamalar, çalıştayların yapılacağı beş yıldızlı otellerde alkolsüz her şey dahil konsepti ile yapılacak. Katılımcılar tek kişilik odalarda kalacak, otellerde çift kişi konaklama serbestliği gelmesi halinde çift kişilik odalarda kalınabilecek. Yalnızca katılımcıların konaklamaları MEB tarafından karşılanacak. Katılımcıların eş, çocuk ve misafirleri için ayrıca bir ödeme yapılmayacak. Katılımcılara sabah, öğlen, akşam yemeklerinin yanı sıra sınırsız meşrubat, sıcak soğuk içecek servis edilecek. Kahve arası verildiğinde meyve, kuruyemiş ve kuru pasta servisi yapılacak. Toplantılara katılacak görevlilerin ulaşım, transfer ve yevmiyeleri Bakanlıkça karşılanacak.

MEB'in Birçok Tesisi Olmasına Rağmen Beş Yıldızlı Otel Tercih Edildi

 

Eğitim Uzmanı Ali Taştan, MEB'in Ankara’da çok sayıda tesisi olduğunu belirterek, toplantılar için beş yıldızlı otel tercih edilmesini eleştirdi. MEB'in salgın sürecinde öğrencilere ve velilere yeterli ekonomik desteği sağlayamadığını vurgulayan Taştan, "İki milyon öğrencinin materyal ihtiyacı bulunurken toplantıya bütçe ayrılması doğru değil" dedi.

Taştan, öğrenciler arasında sosyoekonomik nedenlerle var olan eşitsizliğin salgın sürecinde daha da derinleştiğine dikkati çekerek, "Eşitsizliklerin azaltılması, öğrencilerin eğitime eşit olanaklarla erişebilmesi için kaynakların bu dönemde öğrenciler öncelenerek kullanılması gerekir. Bakanlığın gerçekleştirmek zorunda olduğu toplantılar için beş yıldızlı oteller yerine, kendi tesislerini kullanması, gideri olabildiğince azaltması gerekir" diye konuştu.